Latem, gdy noce są przyjemnie ciepłe i temperatura wody jest dość wysoka, ciekawym pomysłem jest polowanie na lina. Wtedy ryba ta wzmaga swoją aktywność żerowania, jednak nie oznacza to, że złowienie jej przyjdzie nam jak z płatka. Miłośnicy połowu linów muszą charakteryzować się cierpliwością i zapomnieć o pośpiechu.

Co trzeba wiedzieć o linie? W czym tkwi problem?

Lin z charakteru jest bardzo płochliwą i wrażliwą na głośne działania rybą. Dotyczy to połowu zarówno przy brzegu, jak i w łodzi. Ważne jest też to, że bierze przynętę bardzo ostrożnie, a w dodatku jest też wytrwałym wojownikiem. Potrafi zadziwić nie jednego wędkarza swoją siłą, za pomocą której może nawet porwać zestaw.

Gdzie go znaleźć?

Liny można spotkać w miejscach podwodnej bujnej roślinności. Swoje miejsce zagrzewa również w zarośniętym pasie niedaleko brzegu, na przykład wśród trzcin. Trzeba również wybrać miejsce dosyć dobrze nasłonecznione. Najbardziej atrakcyjnym i pożądanym miejscem do połowu tych ryb będzie obszar na krawędzi roślinności i czystego dna. Ważny jest też dobry dostęp od strony brzegu, aby móc spokojnie nęcić łowisko i swobodnie zarzucać zestaw.

łowisko lina, miejsce na lina

Od czego zacząć łowienie linów?

Złowienie lina jest nie lada wyzwaniem. Wymagać będzie od nas zaangażowania i pieczołowitych przygotowań, które należy zacząć od łowiska. Działania należy rozpocząć dwa lub trzy dni przed łowieniem. Ważnym elementem jest wyznaczenie stanowiska, najlepiej między gęstą roślinnością w niezbyt głębokiej wodzie. Pamiętać należy o zachowaniu ciszy, ponieważ lin jest bardzo ostrożny i bardzo płochliwy. Trzyma się w ciągu dnia w pobliżu dna, zaś po zmroku wyraża wzmożoną aktywność.

Co na początku obserwować?

Jednym z najważniejszych działań przy połowie lina jest obserwacja wody. Badanie wody i obserwacja tych płochliwych ryb może przynieść znaczne profity. Na początek należy rejestrować zachowania bąbelków na wodzie. Lin tworzy linie bąbelków, kiedy żeruje w linii prostej. Poszukuje wtedy pokarmu.

Bogata szata roślinna, płytkie wody i nasłonecznione miejsce to podstawowe informacje, które powinien znać każdy, kto poluje na liny. Ryby te najczęściej dadzą się złapać na jeziorach czy starorzeczach.  Oczywiście przy stoickim spokoju i uprzednim przygotowaniu łowiska.

1 KOMENTARZ

  1. Jesli na jeziorze jest troszkę grążeli to możemy miec gwarancję że jest tam lin i karaś. Oba gatunki lubia podobne srodowisko. Ja lubie je łowic na rosówki, kukurydzę i chleb lub bułkę, które są już czesto zapomnianymi przynętami.