Łowienie karpi w rzekach są coraz bardziej popularne. Nad rzeką można spotkać coraz więcej karpiarzy, którzy odnoszą tam niemałe sukcesy. Pewnie dużo świeżaków w tym temacie przed swoją pierwszą zasiadką karpiową nad rzeką zastanawia się pewnie jak złowić tam jak najlepsze okazy.

Powszechnie wiadomo, że łowienie karpi w rzekach całkowicie różni się od połowu w wodach stojących, np. jeziorach. Połowy w rzekach takich jak Warta, Bug, czy Wieprz nie należą do najprostszych zadań. Wiadomo, zawsze najgorzej jest zacząć. Zatem od czego wystartować w tym przypadku?

Jak zlokalizować karpia w rzece i jakie miejsce wybrać?

Na początku obierzmy miejsce naszej zasiadki, najlepsze powinny być odcinki, gdzie nurt jest wolniejszy albo woda jest wręcz stojąca. Z reguły są to okolice tam wodnych. Karpi możemy szukać również w pobliżu zawalonych drzew, podwodnych zwad i przybrzeżnych mniejszych, bądź większych krzaków. Równie ciekawym miejscem bytowania tego gatunku mogą okazać się dopływy mniejszych rzek, w miejscach spotykania się dwóch nurtów powstają tak zwane cofki, więc mamy duże szanse na złapanie równie dużego okazu. Ponadto, woda jest tam dobrze natleniona, a w takim właśnie rejonie karpie poszukują pożywienia.

Nęcenie rzecznych karpi – czym i kiedy

Po wybraniu odpowiedniego miejsca nadszedł czas na równie odpowiednią metodę nęcenia. Jest to bardzo trudne zadanie. Nasza zanęta powinna mocno się trzymać, żeby nie popłynąć gdzieś z prądem rzeki. Dlatego też, koniecznie sprawdzamy prąd wody. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób, a mianowicie rzucamy garść pokarmu w wybrane przez nas miejsce na połów i po prostu obserwujemy jak szybko zostanie zniesiona przez prąd. Dodatkowo nęcenie utrudnia fakt, że rzeki w porównaniu do zbiorników stojących są bardzo długie, pokarm więc strasznie się roznosi. Równie istotne są ilość jak i systematyczność nęceń.

Nęcenie karpi w rzece
Nęcenie karpi w rzece może przynieść wymierne efekty

Zwróćmy uwagę, że w rzece możemy spotkać także inne gatunku mniejszych, bądź większych ryb, które na pewno chętnie zjedzą naszą przynętę. Używamy zatem dużej ilości wabika w częstych powtórzeniach. Nie możemy zapomnieć o głębokości łowiska. Wraz z głębokością, wzrasta ryzyko zniesienia naszej przynęty.

Sprzęt na łowienie karpia w rzece

Podczas połowu w rzekach musimy użyć również odpowiedniego sprzętu, głownie chodzi o dobór bardziej wytrzymałej żyłki. Rzeki są bardziej tajemnicze niż wody stojące, w związku z tym nigdy nie wiadomo czy nie natkniemy się czasem na różnego rodzaju korzenie, czy też zatopione drzewa. Dodatkowo, żyłka powinna być bardzo odporna na przetarcia. Dobrze powinna się sprawdzić grubość 0,35 mm. Jeśli chodzi o ciężarki, to oczywiście wybieramy te spłaszczone, o masie minimum 150g,  ponieważ stawiają jak najmniejszy opór płynącej wodzie. Zaleca się nie używania plecionek, mogą zostać łatwo porwane przez prąd rzeki, dodatkowo rzeka będąca w ciągłym ruchu może nam do nich „przyczepić” dużo różnych gałązek czy trawy.

Jak ustawić wędki?

W kwestii ustawienia zestawu najlepiej sprawdzą się wędki ustawione na stojaku karpiowym z sygnalizatorami. Pamiętajmy o dobraniu dobrego kołowrotka. Karp jest przecież solidnym obciążeniem zarówno dla kija, jak i dla kręciołka. Z racji tego, że branie na rzece jest bardzo gwałtowne bardzo często ryba podczas podnoszenia przynęty gwałtownie ucieka w kierunku głównego nurtu, lub w kierunku jakiś zwad gdzie może się bezpiecznie schronić, co może znacznie utrudnić hol. Dlatego też sprzęt do połowu na rzece musi być naprawdę solidny i wytrzymały.

Łowienie karpi w rzece z pewnością nie należy do najprostszych zadań. Jednak dobre wyposażenie i przemyślany sposób połowu na tego typu łowiskach powinny zagwarantować duże sukcesy i nie dać się zaskoczyć przez różne niespodzianki żadnemu z solidnie przygotowanych do działania wędkarzy. Powinno to być również ciekawym doświadczeniem dla wszystkich łowiących, którego każdy prawdziwy wędkarz w miarę możliwości powinien spróbować tego typu atrakcji

1 KOMENTARZ