Nie ma idealnych kulek i zapachów, na które łowione są amury. Podstawą sukcesu jest eksperymentowanie i szukanie odpowiedniej woni. Wędkarze polecają własne wykonanie kulek. Należy pamiętać o proporcjach i formie ciasta. Idealnym ciastem jest takie, które się nie klei do każdej powierzchni i nie rozpada się podczas rolowania.

Jakie kulki na amury?

Podstawą każdej kulki muszą być nasiona i mąka rybna. 30% powinna stanowić mąka sojowa pełnotłusta, 25 % mąka kukurydziana i 5 % mąka sojowa odtłuszczona. Idealne ciasto nie powinno się ciągnąć, a – uformowane kulki – odkształcać.  Gdy wystąpi sytuacja, że ciasto zbyt się klei do rąk po dodaniu wszystkich składników, rekomendowane jest dodanie łyżki oleju rybnego lub sojowego (20 ml na 1 kg).

Średnica równa 18 mm w zupełności wystarczy na tę dość sporą rybę Na wiosnę można zmniejszyć wielkość do 14 lub 16 mm. Warto pamiętać, że amury nie lubią słodkich zapachów. Odrzucają również kulki, które w składzie mają mięso lub pachną jak krewetki. Niektórzy wędkarze rezygnują z kulek na wiosnę, tłumacząc to tym, że ryby po letargu zimowym nie wykazują chęci jedzenia kulek i potrafią pożywić się lżejszym pokarmem.