Brzana podczas jesieni jest rybą aktywną. Można ją łowić w październiku, listopadzie, a nawet w grudniu. Podczas późnej jesieni brzany trzymają się daleko od brzegu i znaleźć je nie jest łatwo. Sporadycznie zdarza się, że zbliżą się do niego, ale tylko wtedy jeśli w pobliżu są kamieniska lub głębokie rynny wyłożone kamieniami.

jak złowić brzanę jesienią

Czasami bywa tak, że niektóre brzany wpływają w zimowiska leszczy, które są wysłane mułem. Jednak nie są to częste przypadki, a ryby nie zagrzewają tam miejsca na dłużej. Jesień jest dobrym momentem na łowienie brzany, ponieważ od stycznia do czerwca jest to zabronione. W czasie trwania tej pory roku odnotowuje się największe liczby dotyczące ilości połowy ryb tego gatunku. Wędkarze, którzy łowią brzany w Wiśle od zapory we Włocławku muszą pamiętać, że od 1 września do 30 listopada połowy w tamtych rejonach są surowo zabronione.

Gdzie szukać brzany jesienią?

Brzanę można odnaleźć w strefach szybkiego prądu. Nie straszna jej ani jesień, ani nawet zima. Wtedy również nie przenosi się do miejsca, w którym są spokojne wody. Przylega do dna, gdzie chowa się za głazami.

Październik, listopad i grudzień czas na brzanę

Prawdziwe łowienie brzan zaczyna się jesienią. Wszyscy zapaleni wędkarze, którzy chcą zdobyć swój upragniony okaz właśnie wtedy powinni wybrać się nad pobliskie rzeki.

łowienie brzan jesienią

Należy pamiętać o sprzęcie, żeby był mocny i poradził sobie w starciu z tą waleczną rybą. Lepiej wcześniej wyposażyć się w sprzęt dobrej jakości, niż później odejść z łowiska z “pustymi rękami.”