Metody łowienia zależą od tego na jakim terenie łowi wędkarz, oraz to jaką rybę chce złowić. Interesująca dla nas jest szczególnie brzana, co pewnie wynika z tego, że występuje coraz rzadziej, a przy tym jest godnym przeciwnikiem. Jest to ryba stadna, więc przy odrobinie szczęścia można złowić kilka okazów w jednym miejscu.

Wybór miejsca

Brzany to ryby z rodziny karpiowatych, które występują w rzekach o wartkim gruncie, a także piaszczystym oraz kamienistym dnie. Są one trudnymi przeciwnikami dla wędkarzy, gdyż są bardzo energiczne i waleczne. Złowienie ich nie jest takie proste, o czym z całą pewnością wiedzą pasjonaci wędkarstwa. Zacięcie musi być zdecydowane i mocne. Brzany lubią pływać w miejscach, do których dotarcie jest utrudnione i wymaga określonego sprzętu.

Brzana z gruntu

Najodpowiedniejszym sposobem w kwestii połowu brzan jest metoda gruntowa lub feeder. Pomocne będzie również dołączenie koszyczka z zanętą. W złowieniu brzany pomocna nam będzie odpowiednia przynęta. Najodpowiedniejszy dla tego gatunku jest żółty ser, białe i czerwone robaki, rosówki oraz ciasto.

brzana z gruntu
Pellet jest skuteczna przynętą na brzanę

Brzana na spławik

Według opinii wielu wędkarzy najskuteczniejsza jest jednak gruntówka bez spławika. Przy użyciu ciężkiego ołowiu dennego. Niektórzy z nich eksperymentują i łowią brzany na przepływankę.

Brzana bierze gwałtownie, a gdy się ją holuje to próbuje uciec do dna. Jest przebiegła i nie pozwala się podnosić w wysokie rejony wody. Przy wykonywaniu tej czynności nie należy się spieszyć, tutaj cierpliwość popłaca. Czasami wyciągnięcie tej ryby trwa aż kilkanaście minut.