Dzisiejszy artykuł jest skierowany dla początkujących wędkarzy, nie mających doświadczenia w łowieniu na żywca.  Metoda ta sprawdza się w łowieniu sandacza, okonia, suma czy szczupaka, a polega na łowieniu ze spławikiem, gdzie przynętą jest żywa rybka.

Wędka na żywca

Na początek wybierzemy odpowiednią wędkę. Istotne jest to, by miała duży ciężar wyrzutowy, minimum 80-100 g. Może być składana lub teleskopowa karpiówka, sumowy spinning, czy chociażby mocna gruntówka. Długość to minimum 3,30m, choć najlepsze będą te z przedziału 3,60-3,90 m.

Pozostały zestaw na żywca

Kołowrotek – wybieramy ten o dużej pojemności, by pomieścił ponad 200 żyłki 0,25-0,30 mm. Możemy wybrać taki z wolnym biegiem, choć nie jest to konieczne. Odpowiednia żyłka, to ta w rozmiarze 0,25-0,30 mm lub plecionka 0,14-0,16 mm. Ta druga jest sztywniejsza, umożliwia tym samym szybkie i dobre zacięcie. Wybierając spławik, kierujemy się wielkością żywca. Dobre powinny być te o gramaturze 10-12 gramów. Jeżeli chodzi o obciążenie, to zastosujemy przelotowe podłużne ciężarki (mogą być ciężarki z krętlikiem). Wybór ciężarka uzależniamy od wielkości żywca, przy 10 gramowym spławiku, będą to ciężarki 5-7 gramowe. Nie poleca się stosowania śrucin. Kolej na przypony. Wybieramy te o długości 25 cm i wytrzymałości 10 kg. Polecamy wolframowe z agrafką. Tuż nad przyponem na żyłce umieścimy koralik, który będzie chronił węzeł przed uszkodzeniem. Do agrafki zakładamy hak. Mogą to być kotwiczki, które dają większą pewność zacięcia.

Dopełnieniem zestawu będą czarne, gumowe stopery. Dobieramy je do średnicy żyłki, by można je było przesuwać, ale by nie przesuwały się same pod naporem spławika.

Przynęta na żywca

Mając gotowy zestaw, należy wybrać przynętę. Używamy żywca najczęściej występującego w danym łowisku. Wielkość powinna się wahać między 10 a 13 cm. Jeżeli chodzi o gatunek rybek, panuje duża dowolność. Mogą to być płocie, karpie czy ukleje, ale także karasie, małe leszczyki i inne.

Łowisko. Zarzucamy w okolice zarośli, powalonych drzew czy podmywanych wodą korzeni. Ustawiamy grunt około 60-90 cm w dni słoneczne, w dzień pochmurny grunt będzie większy o około 20-30 cm, więc jest to około 80-120 cm.