okoń na paprochy

Już początek kwietnia jest idealnym okresem na pierwsze połowy okoni na koguty. O tej porze roku okonie opuszczają swoje zimowe kryjówki i zaczynają buszować na średnich głębokościach- w dołkach, przy stokach, starych korytach rzek i w mocno zakrzewionych miejscach. Okonie jako jedne z niewielu gatunków są bardzo aktywne zaraz po zimnie. Dobrze jest łowić je zatem zaraz po wiosennym przebudzeniu, ale jeszcze przed tarłem, albo poczekać na zakończenie tarła i wtedy przystąpić do ataku.

Na co łowić wiosenne okonie?

Wbrew pozorom obrotówki i małe gumy to nie jedyne skuteczne sztuczne okoniowe przynęty. Jak się okazuje niezwykle skuteczne są również koguty. Na początku łowiono na nie głównie sandacze. Z czasem zaczęto próbować z innymi gatunkami ryb i okazało się to niemalże perfekcyjnym rozwiązaniem w przypadku okoni. Oczywiście kogut kogutowi nie równy. Trzeba pamiętać, żeby odpowiednio dobrać ich rozmiar i wagę do gatunku, który zamierzamy łowić.

Fenomen koguta

Na czym polega fenomen tego rodzaju przynęty podczas połowu okoni?  Koguty wykonane są z piór i miękkich materiałów. Są niezwykle proste w budowie, zakończone kotwicą, która stworzona została do agresywnego prowadzenia. Takie prowadzenie przynęty możliwe jest dzięki przedniej części przynęty, mianowicie odlanej ołowianej główce.

Bardzo ważny jest materiał z którego wykonane są koguty. Gruby korpus wykonany z cięższych materiałów będzie spowalniał opad naszej przynęty, co niewątpliwie wpłynie również na odległość rzutową. Jeśli więc chcemy żeby opad koguta był szybszy dobrze jest wybierać modele wykonane z lżejszych materiałów o delikatnym korpusie.

Sandacz na koguty, jak złowić sandacza na koguta

Jeśli zaś chodzi o ogon koguta to mięciutki i długi będzie bardzo dobrze i atrakcyjnie falował. Im będzie krótszy, tym jego praca będzie mniej widoczna i wabiąca. Bardzo dobrze sprawdzają się modele bogate w dużą ilość piórek, pamiętajmy, że takie subtelne ich drgania nie mają sobie mocnych na okonie.

Jaki kolor koguta wybrać?

Na rynku dostępne są przeróżne warianty kolorystyczne kogutów. Wydawać by się mogło, że im bardziej będą one pstrokate tym lepsze będą nasze łowy. Nic bardziej mylnego, nie ma co przesadzać w kwestii kolorów. Najlepsze będą koguty jednobarwne, ewentualnie dwukolorowe w delikatnych, stonowanych kolorach tj. czarny, brązowy, oliwkowy, łososiowy.

koguty na szczupaka, szczupak na koguta

Waga i wielkość koguta

Koguty przeznaczone do połowu okoni nie powinny być za duże. Dobrze sprawdzają się te o wielkości oscylującej w granicach 6-8 cm. Zaś w kwestii wagi, ciężar takiego koguta powinien mieścić się w zakresie 4-10 gramów. Należy pamiętać o tym, że im cięższego koguta użyjemy tym większą będziemy mieć nad nim kontrolę.

Jak zestaw do okoniowego koguta?

Sam kogut to jeszcze nie wszystko. Należy dobrać do niego odpowiednie wędzisko i pamiętać o konieczności wyeliminowania żyłki z naszego zestawu. Zamiast niej dobrze jest zastosować plecionkę, zakończoną przyponem z fluorocarbonu.

W kwestii wędziska zaś, najważniejszą jego cechą powinna być szybka i wrażliwa akcja szczytowa. Co do długości to należy dostosować ją do warunków łowienia, jeśli będziemy łowić z brzegu to długość może przekraczać nawet 3 metry, natomiast podczas łowienia z łódki możemy użyć krótszego kija.

Jak prowadzić koguty?

Koguty dają nam kilka możliwości ich prowadzenia. Możne kicać po dnie, szarpać wpół wody oraz kombinować na wszelkie inne możliwe sposoby. Bardzo dobrze jest również  zatrzymać koguta na dnie na dłużej, zwłaszcza podczas drugiego skoku, wtedy jest najwięcej brań.

Kogut jest specyficzną przynętą, może dlatego przez wielu wędkarzy wciąż traktowany jest po macoszemu. Niektórzy obawiają się również o zaczepy i szybką stratę przynęty. Nie mniej jednak warto przekonać się do kogutów i przetestować je, z kogutem prawie zawsze udaje się dobrze połowić.