Bat jest to kij bez przelotek, który jest idealny do łowienia blisko brzegu z łódki lub z pomostu. Nazywany jest zestawem pełnym, na który składa się wędka teleskopowa o dowolnej długości. Wędkarze chwalą jego delikatne żyłki, drobne haczyki oraz spławiki, których cechuje niewielka wyporność. Jak się z nim obchodzić, by prowadzić efektywny połów?

Kiedy metoda pełnego zestawu jest dobra?

Kiedy ryby żerują dosyć aktywnie i energicznie, nie zaleca się łowienia bardzo dokładnego i precyzyjnego. Zestaw nie musi być lekki, ponieważ ryby podczas wzmożonej pracy nie zwracają uwagi na cięższe wyposażenie. Wtedy należy łowić żwawo i mieć refleks, czyli wybrać bat. Zestaw pełny w tym przypadku pozwala na szybsze dotarcie do żerujących ryb. Tutaj liczy się czas, który pozytywnie wpływa na połów.

wedkarstwo bat
Często można złowić ładne płocie, wzdręgi i jazie

Jak dopasować długość i grubość żyłki?

Charakterystyczną cechą zestawu pełnego jest dobór długości zestawu do długości wędki. Długość tego pierwszego jest zawsze adekwatna do długości kija. Warto również wiedzieć, że żyłka w bacie jest krótsza od wędziska. Jest to szczególnie ważny punkt, podczas brania większego okazu. Kiedy spora ryba przygina szczytówkę, może wystąpić problem z jej podebraniem. Oprócz tego taka długość żyłki ułatwia połów mniejszych ryb, kiedy to swobodne operowanie wędką stanowi początek sukcesu. Należy pamiętać, że żyłkę dobieramy do specyfiki gatunku ryby. Ważne są: ich wielkość, gatunek, warunki pobierania pokarmu, aktywność żerowania oraz warunki naturalne łowiska, czyli np. prędkość nurtu na rzece, na której decydujemy się łowić. Nie wolno również stosować zbyt cienki żyłek, kiedy decydujemy się użyć nieelastycznych szczytówek. Zacięcie przy takim połączeniu może skutkować przerwaniem żyłki.

Jak dobrać spławik i obciążenie?

Dobranie spławika może zależeć tego, czy woda jest stojąca czy płynąca. Jeśli mamy do czynienia z wodą stojącą, spławik powinien mieć smukły kształt. Dużą rolę gra również pogoda – jeśli wiatr zawieje mocniej, wybrać warto spławik grubszy. W ten sposób zapewnimy jego stabilność na poruszającej się wodzie. Jeśli natomiast wybieramy zbiorniki o silniejszym nurcie, spławik powinien być mocniejszy, czyli pękaty.
Obciążenie bata również może zależeć od nurtu. Wody stojące wymagają użycia stili lub śrucin. Kiedy brania są dosyć energiczne, warto obciążenie rozłożyć w pewnym skupieniu. Jeśli natomiast brania są delikatne, warto je rozproszyć. Rzeki wymagają skupienia obciążeń w postaci łezki lub paru śrucin. Kiedy decydujemy się na połów powierzchniowy, możemy spróbować rozproszyć nasze obciążenie. To pozwoli nam na dostęp do fragmentów, które są blisko dna.

bat wędkarstwo
Łowiąc na bata możemy liczyć na sporo brań szczególnie mniejszych ryb

Co z haczykiem?

Przy doborze haczyka uwzględnia się rodzaj przynęty oraz rozmiar ryby. Kolor również powinien być od tego uzależniony. Kształt natomiast jest przypisany – w przypadku bata haczyk powinien być wygięty tylko w jedną stronę, natomiast – w tyczce – prosty. Takie warunki dyktuje sposób zacinania. Drobna różnica może niezwykle wpłynąć na skuteczność tego procesu.

Czy do bata można dołożyć amortyzator gumowy?

Amortyzator gumowy służy nam przeważnie wtedy, gdy mamy do czynienia z większymi okazami. Zwykle stosujemy ją, gdy długość bata nie jest mniejsza niż 6 i nie większa niż 10 metrów. Takie zastosowanie amortyzatora ułatwia nam walkę z dużą rybą, ponieważ uniemożliwia zerwanie zestawu. Szanse na wyholowanie takiej ryby są prawie pewne. Jednak gdy w warunkach naturalnych łowiska pojawią się dłoniaki, nie musimy używać dodatku w postaci amortyzatora. Może on wtedy przeszkadzać w procesie wyciągania ryb i opóźnić czas połowu.

Do rozległego opisu bata warto dodać jego zalety. Jest to dobre narzędzie dla osób początkujących, ponieważ bat nie posiada kołowrotka. Jest to przyrząd, który jest bardzo przydatny w wędkowaniu, jednak dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę, może on sprawić nie lada wyzwanie. Jest również uniwersalnym zestawem, który może sprawdzić się w prawie każdym środowisku i w każdych warunkach. Jego budowa również jest jego zaletą, ponieważ składa się głównie z wędziska i zestawu, który jest przymocowany do szczytówki, dzięki czemu możemy wygodnie nim manewrować. Prawdopodobieństwo popełnienie błędu podczas łowienia jest bardzo małe.