Wczesnym latem, wiele gatunków ryb wyrusza na swoje tarliska bądź z nich wraca, dlatego też odnosimy wrażenie, że ryby są kapryśne, nie biorą. My jednak w takich warunkach wyruszymy na okonie. W tym okresie nasze rzeki i jeziora pełne są narybku, który wabi głodne okonie.

Niezależnie od tego, czy chcemy łowić w rzece, czy w jeziorze, wybieramy zawsze miejsce, gdzie będzie dużo drobnicy – może to być nasłoneczniony fragment akwenu, gdzie rybki będą się wygrzewać, czy też na przykład toń, gdzie żerują na planktonie lub pomiędzy roślinnością, która w czerwcu jest bujna i okazała.

Trudno jest jednoznacznie określić najlepszą, najskuteczniejszą metodę połowu. Ze względu na mnogość technik, opiszemy jedną, mianowicie lekką żywcówkę jeziorową.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to technika sprawdzająca się na jeziorach, jeżeli wolimy łowić w rzece, okaże się ona nieprzydatna i lepiej będzie wybrać lekki spinning. Wracając jednak do naszej żywcówki, przede wszystkim należy dobrać odpowiedni haczyk. Gdy po  kilku próbach, ryba zrywa się z haczyka, możemy być pewni, że to nie ten idealny, potrzebujemy większego. Nie zmieniamy spławika i obciążeń, a jedynie sam haczyk i przypon. Żywczyk musi zostać bardzo delikatnie umieszczony na haczyku, w taki sposób, by nadal był żywotny. Jako przynętę wybieramy rybki wielkości około 4-5 cm.

Gdy przynęta znajdzie się już na haczyku, delikatnie i płynnie połóżmy zestaw. Unikajmy gwałtownych zrywów czy szarpnięć, wszystkie czynności muszą być wykonane miękko.

okoń na żywca, okoń na ukleje
Okoń na żywca latem? Czemu nie!

Do łowiska musimy podejść (lub podpłynąć, jeśli wolimy łowić z łódki czy pontonu) jak najostrożniej i bardzo cicho. W przeciwnym razie przepłoszymy naszego drapieżnika i być może będziemy musieli czekać na jego powrót długie godziny, o ile oczywiście raczy powrócić w to miejsce.

Pamiętajmy, że chcąc spędzić czas z wędką, musimy bacznie obserwować przyrodę oraz szybko i elastycznie reagować na wszelkie zmiany oraz symptomy, bo to my mamy się dostosować do warunków dawanych nam przez naturę, a nie odwrotnie

1 KOMENTARZ