Temperatura powietrza powoli ochładza się wraz z nadejściem sierpnia więc powinno być dużo łatwiej złapać szczupaka teraz niż w lipcu. Nie jest to jednak jeszcze termin doskonały na jesienne drapieżniki. Jak najlepiej zwabić je o tej porze roku, jakiego sprzętu użyć i jaką metodą połowu się posłużyć?

Gdzie go szukać

Małych szczupaków możemy szukać na jeziorach w pobliżu trzcinowisk, większych zaś na stokach.  Ponadto przeróżne okazy możemy znaleźć w zielsku, podwodnych górkach i w innych miejscach, w których gromadzi się drobnica będąca pokarmem dla szczupaka.  Generalnie ryby te biorą najlepiej na głębokości nie przekraczającej 2 metrów.

Na żywca czy na spinning

W sierpniu skuteczność obu tych metod jest zbliżona. Jeśli ktoś czuje się dobry w spinningu to śmiało może atakować w ten sposób, jest to jednak bardziej wymagająca metoda niż łowienie na żywca. Jeśli chodzi o żywca to na pewno łatwiej zachęcić szczupaka w ten sposób. Ryby o tej porze roku są na tyle leniwe, że na pewno nie pogardzą żadną z żywych przynęt.

Jaki sprzęt dobrać

Jeśli stoimy przed tym niejednoznacznym wyborem między żyłką, a plecionką to wybierzmy żyłkę. Pamiętajmy tylko o tym, by była dostatecznie gruba. W kwestii wędki raczej standardowo, długość maksymalna do 3 metrów, żeby fajnie dało się manewrować, o krzywej ugięcia minimalnie 2 lbs. Im bardziej solidny i dłuższy kij wybierzemy tym mocniejszy musi być kołowrotek. Oczywiście, sprawdzi się i zwykły stałoszpulowy, ale dla naszej wygody lepiej wybrać bardziej spersonalizowany w stosunku do kija, którym będziemy się posługiwać.

Jaka przynęta

Jeśli chodzi o małe okazy to z pewnością wystarczą uniwersalne gumy. Natomiast jeśli mamy ochotę na większego szczupaka to musimy się trochę natrudzić. Duży szczupak, duża przynęta. Dobrze jest użyć wtedy kilku centymetrowej płotki, lub klenia. Zdobycie ich może nie należeć do najprostszych zadań ale nasze wysiłki z pewnością się opłacą.

Jaki kolor gumy

W sierpniu generalnie słońca jest mniej niż w ubiegłych miesiącach więc kolor gumy nie powinien mieć teraz aż takiego znaczenia, ale doświadczeni wędkarze na agresywne sierpniowe szczupaki polecają odcienie koloru białego, srebrnego i perłowego. Podobno nieźle działa na drapieżniki.

Na pewno łatwiej złowić jakiś fajny okaz w sierpniu niż w innych letnich miesiącach. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jeszcze szczyt sezonu szczupakowego i najlepsze połowy dopiero przed nami.

2 KOMENTARZE