Metoda ta jest niezwykle skuteczna gdy mamy ochotę na złapanie czegoś drapieżnego. Umożliwia połów wszystkich drapieżników, bez wyjątku. Zarówno tych małych, jak i dużych. Niezwykłą ostrożność trzeba jednak zachować przy zakładaniu przynęty, zależy nam przecież na tym, żeby nasz żywiec nie zdechł.

Zestaw – jak go zrobić?

Wszystkie elementy tego zestawu są nadzwyczaj mocne i przystosowane w taki sposób żeby umożliwiły branie drapieżników, szczególnie tych większych. Jest to na tyle uniwersalna metoda, że możemy użyć zarówno spławika, jak i łowić bez niego. Przypon w tym zestawie jest niezwykle istotny. Powinien cechować się trwałością i odpornością na przegryzienia. Często zamiast haczyków używa się kotwic.

zestaw na szczupaka
Zestaw w wodzie i czekamy na branie

Branie – kiedy zaciąć?

Branie na żywca, bardzo często okazuje się tak samo skuteczne jak na inne, sztuczne przynęty. Jedynym problemem jest tylko wyczucie odpowiedniego momentu zacięcia ryby.  Jest wiele szkół na ten temat, ale ta najczęściej stosowana mówi, ze najlepiej jest robić to jakieś 5-10 minut po tym jak żyłka zejdzie z puli do końca.

Na spławik też można

Metoda ta nie zawsze jest w pełni skuteczna. Jeśli łowimy w ten sposób i przyjdzie nam walczyć z wyjątkowo wzburzoną wodą to zestaw ten nie zda egzaminu, a my zgubimy wszystkie spławiki.

spławik na szczupaka
Spławik na szczupaka może mieć różną gramaturę

Z gruntu – paternoster lub klasycznie

Łowienie w ten sposób jest na pewno bardziej skuteczne niż na spławik. Montujemy wtedy ciężarek najlepiej ok 40 gramowy, stoper, kotwicę i stalowy przypon. Przyda się również kołowrotek z wolnym biegiem. Wędkę najlepiej układać w poziomie i zamocować na sygnalizatorze.

Metoda na żywca, tak samo jak na trupka ostatnio coraz częściej wraca do łask. Dobrze, że niektórzy wędkarze otworzyli oczy na inne, fajne i łatwo dostępne opcje oprócz spinningu.  Nie wszystko co stare musi być nieskuteczne i zastąpione przez coś innego.