Łowienie bolenia na boczny trok, nie jest metodą tak popularną i powszechnie stosowaną jak spinning, chociaż coraz częściej staje się ona bardzo popularna, zwłaszcza wśród wędkarzy szukających mocnych przygód.

Niezbędnym aspektem w polowaniu na bolenia metodą na boczny trok jest ciężarek, stanowiący niewielki element ołowiu, sprawiający, iż przynęta można znacznie głębiej się zanurzyć. Dużo bardziej istotnym elementem sposobu połowu tego drapieżnika techniką na boczny trok jest haczyk, którego głównym zadaniem jest stabilne utrzymanie przynęty.

Przy dobrze przynęty na bolenia łowionego metodą na boczny trok, możemy skorzystać z wiedzy o tych drapieżnikach oraz z własnego doświadczenia. Tutaj nic nas nie ogranicza – możemy na haczyk założyć zarówno woblery jak i przynęty gumowe. Wszystko zależy od tego w jakie miejsca chcemy udać się w celu upolowania  bolenia.

Boczny trok, jako metoda połowu bolenia sprawdzi się przede wszystkim w miesiącach, w których drapieżniki te są rozleniwione i kapryśne, nie mające większej ochoty na żer. Technika ta pozwala poprowadzić przynętę na samo dno, ponadto haczyk, sprawia że jest ona stabilna i z łatwością może udawać prawdziwą rybę, na którą skusi się nasz rozleniwiony boleń.

Nie należy jednak zapominać o tym, że polowanie na bolenia metoda bocznego troku, przeznaczona jest raczej dla bardziej zaawansowanych wędkarzy, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Nie należy jednak nastawiać się nad niesamowite okazy złowione tą metodą, gdyż większe, z pewnością nie dadzą złapać się na tak cienką żyłkę, jaką stosuje się przy tej metodzie połowu.