W parze z doskonałym zmysłem obserwacyjnym boleni idzie ich płochliwość, co w rezultacie sprawia, że połów tego drapieżnika nie należy do łatwych zadań.  Jednym z elementów, nie tyle gwarantujących, co przybliżających wędkarzy do sukcesu w postaci upolowanego bolenia jest dobór odpowiedniego woblera. Jako że najczęściej bolenia można spotkać z dala od brzegu, najlepszym wyborem rodzaju woblera będą te tonące, bądź skonstruowane specjalnie z myślą o  połowie tego drapieżnika. Wówczas gdy, nie ma konieczności dalekiego zarzucania wędki, warto wykorzystać wobler lekko tonący bądź pływający.

Wśród wszystkich przynęt wykorzystywanych przy połowach na bolenia woblery są najpopularniejsze, gdyż najlepiej oddają wygląd prawdziwej uklejki, stanowiącej przysmak tego drapieżnika. Jednakże przy woblerze najważniejsza jest technika, z jaką będziemy prowadzić wędkę, gdyż przynęty, które przypominają ukleje, powinny oddawać w sposób najznakomitszy jej naturalne ruchy.

Przy wyborze woblera ważną kwestią jest specyfika łowiska, w którym pływają nasze potencjalne ofiary. Wobec tego, że wobler woblerowi nierówny, inne jego rodzaje sprawdzą się w Wiśle, inne w Odrze, a jeszcze inne w Dunajcu czy Sanie.

Dużą zaletą woblerów jest ich szeroko występująca na rynku gama kolorystyczna, pozwalająca na dobór odpowiedniego, do klarowności wody, koloru. Z kolei wśród wad woblerów należy wymienić ich cenę, gdyż ten rodzaj przynęty niestety do najtańszych nie należy. Wśród gamy woblerów dostępnych na rynku, warte szczególnej uwagi są te, wykonywane ręcznie. Polowanie na bolenie z ich użyciem będzie najskuteczniejsze, gdyż z łatwością oszukamy bolenia, że ma do czynienia z prawdziwą uklejką.