W dwóch typowo miesiącach letnich – w sierpniu i w lipcu, boleń staje się rybą wyjątkowo trudną do upolowania, gdyż w tym okresie jest szczególnie kapryśny. Latem, lepiej zrezygnować z połowu bolenia w środku dnia, do czego, zresztą nie zachęcają nas wysokie temperatury. Najodpowiedniejszą porą dnia na letni połów bolenia będzie wczesny ranek – do godzin popołudniowych. Optymalnym rozwiązaniem będzie świt, gdyż wtedy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że boleń, zamiast prawdziwej uklejki, wybierze jej imitację, w postaci naszej przynęty.

Latem częściej niż w innych porach roku, zdarzają się samotne osobniki, które stają się dla nas bardzo wymagającym łupem, dlatego też niejednokrotnie mimo trudu jaki wkładamy w połów bolenia, może okazać się to nieskuteczne. Jednak jeśli już jesteśmy zdeterminowani do osiągnięcia celu, w okresie letnim najlepiej będzie szukać boleni w takich miejscach jak: przykosy, rafy, szczyty główek bądź skraj warkocza. Ponadto dużo łatwiej będzie nam latem upolować bolenia w miejscach bardziej „dzikich”, gdyż na ich terenie, boleń czuje się o wiele bezpiecznej, wobec czego, dużo łatwiej może dać się podejść.

W okresie letnim warto również wybrać się na połów boleni tuż przed zapadnięciem zmroku, gdyż wtedy, bardzo często bolenie udają się na polowanie. Należy jednak pamiętać, o tym, że o tej porze dnia bolenie polują bardzo agresywnie i nawet chwila nieuwagi może sprawić, że będziemy musieli obejść się smakiem.