Wszyscy wielbiciele polowania na bolenia wiedzą, jaka jest najskuteczniejsza metoda połowu tego osobnika, zdają sobie także sprawę, z tego jak wielką rolę odgrywa także dobór odpowiedniego sprzętu oraz wybór właściwej przynęty. Dodatkowo wędkarze, którzy doskonale znają charakter i upodobania bolenia wiedzą, że jest to ryba, która wymaga wnikliwej obserwacji, a nawet najmniejszy błąd może nas kosztować, co najmniej to, że będziemy musieli obejść się smakiem.

Obfity połów bolenia uwarunkowany jest między innymi wyborem odpowiedniego łowiska. Nie należy zapominać, że każda z rzek, rządzi się własnymi prawami, czego przyczyną jest chociażby specyfika i unikalność każdej z nich. Jedną z rzek, przyciągających wędkarzy z całej Polski jest Bug, który kusi różnorodnością występujących w nim gatunków ryb.

Bug, podobnie jak i Narew, należą do największych dzikich rzek w Polsce, o czym świadczy różnorodność występujących przy jej brzegach roślin, stanowiących przy zalewach bardzo częsty obiekt żeru boleni.

Na terenie tej rzeki, nie brakuje powalonych drzew, które z racji, tego, że woda w tym miejscu bardzo często zwalnia swój bieg, stają się obszarem występowania licznych stad drobnicy. A jak wiadomo tam gdzie duże grupy uklejek, tam najchętniej żerują bolenie.