Zapewne wszyscy wędkarze zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, przynęty i techniki połowu jest ważny przy polowaniu na leszcza, równie istotna jest pora roku. Wybranie odpowiedniego okresu, podczas, którego, chętnie chadzamy na wędkarskie polowania, w dużej mierze uzależniona jest od naszej znajomości upodobań i charakteru ryby, którą obdarzamy zainteresowaniem.

Leszcz w lipcu i sierpniu – o czym pamiętać?

Obok okresu przed tarłowego leszczy, a więc wczesnej wiosny, warto wybrać się nad rzekę, staw lub jezioro również latem, zwłaszcza w lipcu i w sierpniu. Raczej odradzam polowania na tych rybich osobników w miesiącu, inauguracyjnym okres letni – w czerwcu, dlatego, że leszcze w tym czasie przechodzą tarło, co mówi samo za siebie – nie są zainteresowane żerowaniem, gdyż spędzają czas na nieco innych aktywnościach.

Za to, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiednio przygotowanym, wybierając się na spokojny zbiornik wodny, o mulistym podłożu, w pozostałych miesiącach letnich, a więc w lipcu i sierpniu jest duża szansa że wrócisz do domu z podniesioną głową.

Brania leszcza po tarle

Latem, w okresie po tarłowym, po około miesiącu nie spożywania niczego, leszcze, aby uzupełnić stracone zasoby energetyczne, bardzo aktywnie sięgają po pokarm, żerując nawet kilkanaście godzin dziennie!

Jeżeli decydujemy się na połów leszy latem, co jest bardzo dobrą i w pełni uzasadnioną decyzją, należy pamiętać o tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że na wędkę złapie nam się raczej nie duży osobnik, dostarczający znacznie mniej wędkarskiej satysfakcji z połowu.