okoń na spinning wiosną

Wiosna jest jedną z najlepszych pór na łowienie okoni. Są to jedne z niewielu gatunków ryb, które po zimie mają wyjątkowo dużo energii do żerowania i ataku. Jak się przygotować na wiosenną okoniową wyprawę i jak je łowić żeby złowić jak największe okazy?

Gdzie szukać okoni wiosną?

Okonie o tej porze roku często bytują w wodach stojących lub wolno płynących. Typowymi miejscami występowania okoni są górki, blaty czy brzegowe ostre stoki. Czasami znaleźć je można również głębokich zatokach, porośniętych roślinnością. Bardziej skomplikowanie wygląda łowienie w rzekach. Ciężko jest je po prostu namierzyć, co wiąże się z tym, że może po zrobieniu kilku kilometrów wzdłuż rzeki nie będziemy mieć żadnego pstryknięcia.

Okoń wedkarstwo

Zestaw na wiosenne okonie

Wędzisko idealnie nadające się do połowu okoni to wędka z czułą szczytówką. Taki model nie tylko poinformuje nas o delikatnym skubaniu i trącaniu przynęty, ale również wskaże nam wszelkie nierówności terenu, tj. krzewy, drzewa, roślinność wodną czy po prostu zwykłe kamienie, czyli wszystkie te rzeczy, które znajdują się na dnie i mogą być potencjalnym miejscem bytowania naszej ryby. Ciężar wyrzutowy naszego kija nie powinien przekraczać 15 gramów. Dolnik powinien być stosunkowo krótki. Ułatwi nam to wykonywanie rzutów w każdą możliwą stronę.

Co do długości kija, zależy ona od tego czy będziemy łowić z łódki, czy też z brzegu. Decydując się na pierwszą opcję w zupełności wystarczy nam kij o długości 180-240 cm. Natomiast kij do połowu z brzegu powinien być nieco dłuższy, może nawet mieć 2,70 cm a czasami nawet 3 metry długości.

Kołowrotek nie powinien być za duży. Najważniejsze żeby posiadał dużą i szeroką szpulę, która pomieści około 150-180 metrów żyłki, bądź plecionki. Hamulec kołowrotka powinien dać się łatwo regulować i być wielotarczowy.

Okoń na gumę
Okonie to piękne ryby. Złowienie każdej sztuki sprawia przyjemność

Jakie przynęty na wiosenne okonie?

Przynęty na które łowi się wiosenne okonie to przede wszystkim gumowe rippery, twistery lub inne wabiki, wykonane najczęściej z silikonu. Generalnie, okonie można łowić również na woblery, czy obrotówki, chociaż nie zawsze dobrze sprawdzają się akurat o tej porze roku.

twistery i rippery na okonia
Prawdziwe okoniowe smakołyki. Rippery i twistery są świetną przynętą na okonia o każdej porze roku.
główki na okonie
Gumy możemy zbroić w mikro główki. Jednak dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie klasycznej główki np. 3,5 grama z haczykiem numer 2.

Czasami zdarza się tak, że wcale nie wykazują nimi zainteresowania. Oprócz tych typowych rodzajów przynęt koniecznie trzeba wspomnieć o fenomenie ostatnich lat, czyli o kogutach. Są one nie tylko skuteczną przynętą, ale okazują się być również pomocne jeśli chcemy poznać specyfikę dna zbiornika w którym chcemy łowić. Pokazują nam dokładnie wszelkie nierówności opadając w jednych miejscach szybciej, a w innych trochę wolniej. Jeśli mamy styczność z twardym dnem to kogut uderzy w nie głucho natomiast w mule osiądzie dość miękko. Dodatkowo, kogut pomoże nam poznać kierunki spadów dna, wszelkiego rodzaju wyrwy i spady. Pod tym względem jest naprawdę niezastąpiony.

Koguty wykonywane są z piór i miękkich materiałów, cechuje je bardzo prosta budowa i łatwość użytkowania. Bardzo ważny jest materiał z którego wykonane są koguty, a zwłaszcza ich ogony. Najlepsze będą te o mięciutkich i długich gonach, które potrafią długo i atrakcyjnie falować. Oknie bardzo lubią pierzaste modele. Takie subtelne drgania piórek w kogucich ogonach nie maja sobie równych podczas ich połowu.

Łowienie okoni to naprawdę fajna sprawa ale często też nie lada wyzwanie. Jest to dość wybredny gatunek, czasami ciężko przewidzieć jak i na co je łowić. Pamiętajmy zatem, że oprócz odpowiedniego sprzętu koniecznie potrzebujemy również dużej dozy cierpliwości i wytrwałości. Ryba ta nie ma okresu ochronnego, można więc łowić ja cały rok. Nie mniej jednak to właśnie wiosenne połowy mogą dostarczyć nam dużo emocji i satysfakcji.

1 KOMENTARZ

  1. Z tego co zauważyłem na przestrzeni ostatnich sezonów, to wiosna okoń jest mocno chimeryczny. Oczywiście można powiedzieć, że wiele zależy od łowiska i warunków, ale pewne rzeczy są wspólne. chodzi mi o kształt i kolor przynęty. Więcej brań o dziwo mam na duże przynęty niż np paprochy. Kolory bardzo skomplikowane. Im dziwniejszy tym lepszy.