Przedwiośnie jest szczególnym czasem w wędkarstwie kiedy to jeszcze dość nieśmiało wychodzimy na wodę. Jednak kiedy zdarzą się pierwsze cieplejsze dni to szkoda z nich nie skorzystać. O tej porze bardzo dobrze łowi się płocie i leszcze. Jak się przygotować do połowu tych gatunków ryb wczesną wiosną?

Gdzie szukać płoci?

Wczesną wiosną płocie na pewno znajdziemy w rzece. Bytują one w miejscach gdzie woda płynie wolno i szybko się nagrzewa od pierwszych promieni słońca. Lubią też chować się w kanałach, ujściach strumieni i portów.

Jak złowić płoć?

Tak naprawdę żeby wygrać potyczkę z tą malutką czerwoną rybką nie trzeba wiele. Wystarczy nam bat, delikatny spławik, trochę sprytu i zręczności.  Baty, których używa się do łowienia płoci to nic innego jak wędziska bez przelotek, o długości około 4-6 metrów. Żyłka, która będzie nam potrzebna powinna być bezbarwna  i mieć nie więcej niż 0,15 mm średnicy. Pamiętajmy żeby koniecznie używać bezzadziorowych haków, najlepiej w rozmiarze 8-10. Przypony powinny mieć około 30 centymetrów długości, zaś spławiki w zależności od głębokości powinny ważyć około 0,8 grama w miejscu o głębokości nie przekraczającej 1 metra, albo około 3 gramów przy większych głębokościach. Dobrze jeśli są one dodatkowo zaopatrzone w antenkę pokazującą nam brania.

płoć wczesną wiosną

Na co łowić płoć wczesną wiosną?

Płocie są z reguły drobnymi rybkami dlatego nie mają dużych wymagań. W zupełności wystarczy nam zastosowanie około kilograma gliny z około 300 gram ochotki na 1 litr naprawdę dobrze pracującej zanęty. Warto dodać, że ryby te są szczególnie wyczulone na zapachy więc nie trzeba specjalnie aromatyzować produktów. Nęcić możemy drobnymi kulkami, rzucamy je dokładnie w jeden, obrany wcześniej punkt. Na haczyku możemy umieścić 2 ochotki, albo małe robaczki.

ochotka na płoć
Ochotka sprawdzi się wczesną wiosną na płocie i leszcze

Leszcze wczesną wiosną

Przedwiośnie jest dobrym momentem na połów leszczy. Łowienie akurat tych ryb kręci wielu wędkarzy szczególnie dlatego, że są one po prostu nieprzewidywalne. Potrafią dać się wędkarzom nieźle we znaki. Wiosną lubią pływać razem, w stadach po kilka sztuk.

Gdzie spotkać leszcze na przedwiośniu?

Leszcze lubią rzeki średnio nizinne, jeziora i zbiorniki zaporowe. Wręcz uwielbiają wody słabo zasolone, o mulistym dnie. Żeby przekonać się o obecności leszczy w wodzie można obserwować jej powierzchnię, pojawiają się na niej charakterystyczne bąbelki.

Zanęta na wiosenne leszcze

Nie są to ryby zbytnio wymagające więc bez problemu sprawdzą się tutaj standardowe zanęty. Śmiało możemy używać mieszanek na karpie i leszcze. Możemy dodać do nich trochę melasy, leszcze z całą pewnością nie pogardzą odrobiną słodyczy.

zaneta na płoć i leszcza na wiosnę
Leszcze gustują w zanęcie z melasą i pinkami

Jaka technika i zestaw na wczesnowiosennego leszcza?

Leszcze bardzo dobrze łowi się na angielską metodę Method Feeder. Zestaw na te ryby z całą pewnością powinien zawierać koszyczek zanętowy, krętlik, stoper, antysplątaniową rurkę i żyłkę główną o średnicy ok 18-20 mm. Haczyk w rozmiarze 8-10, z krótkim trzonkiem, o dużej mocy. Przypony powinny mieć nie więcej niż 15 centymetrów długości.  Wędzisko powinno być delikatne, o długości nie przekraczającej 4 metrów, z dobrze dobranym kołowrotkiem.

Mimo, że przedwiośnie nie jest dla wielu ulubionym okresem w roku to na łowienie wielu gatunków ryb nadaje się idealnie. O tej porze na łowiskach panuje jeszcze spokój i cisza co jest bardzo istotne podczas zasiadki na płocie, leszcze i wszystkie inne rybki.