Szczupak to jeden z bardziej znanych gatunków ryb. Do połowów szczupaka możemy wybrać, aż trzy metody: spinningową, spławikową lub gruntową. Łowimy na żywca lub martwą rybkę.

Sprzęt na szczupaka powinien być mocny, należy bowiem pamiętać, że może zaatakować kilkunastokilogramowa ryba. Także łowisko, w którym łowimy jest wymagający, często zdarza się, że szczupak żeruje wśród zatopionych drzew, trzcin i roślinności podwodnej. Dlatego trzeba uważać, żeby zacięta ryba po prostu nie spięła się. Nieraz zmuszeni będziemy do holu siłowego. Sprawdzą się tu kije 2,7 i 3,0 metra, mające od 10 do 30 gramowy ciężar wyrzutu, średnią bądź szczytową akcję. Jednak długość wędki to w sumie sprawa indywidualna, przyjęte jest bowiem stosowanie krótkich kijów do połowu z łodzi i dłuższych do połowu gruntowego. Ogólnie wędki szczupakowe są dość wytrzymałe stosunku do swoich gabarytów. Ponieważ na szczupaka stosujemy raczej ciężkie przynęty, wędka powinna nam je swobodnie obsługiwać. Zależnie od zastosowania żyłki czy plecionki powinna mieć odpowiednio szybkie lub wolne ugięcie. Czyli wędka o szybkiej akcji nada się do połowu przy użyciu plecionki, która stanie się amortyzatorem zapobiegającym ucieczce ryby, gdyż plecionka nie rozciąga się. Do żyłek natomiast stosujemy twardsze wędki, żyłka jest rozciągliwa i wybacza wiele błędów. Zestaw powinien być zabezpieczony metalowym przyponem.

Łowiąc metodą gruntową używamy żywców o długości od 8- 16 cm (oczywiście zgodnie z wymiarami ryb PZW), natomiast przy metodzie spinningowej najlepsze będą błystki wahadłowe. Jeśli na szczupaki wybieramy się zaledwie kilka razy w sezonie warto zapatrzeć się w uniwersalne wędzisko, aby było skuteczne przy każdych połowach niezależnie od rodzaju ryby.

3 KOMENTARZE

  1. Tak jak wspomniałeś uniwersalne wędzisko dobrym kijem do tego typu połowów jest zwykła karpiówka naprawdę znakomicie się łowi takim wędziskiem na żywca czy martwą rybkę. Sam na karpiówke ubiegłego sezonu wyciągnołem metrowego szczupaka.

  2. Trzeba rozróżnić dwie kwestie. Łowienie szczupaków na spinning i z gruntu na martwą rybkę lub żywca. Jeśli decydujemy się na spinning to można zacząć od kijów do 15 gram cw. Pozwolą nam na łowienie nie tylko mniejszych szczupaków ale sprawdza się też przy okoniach. Jeśli woda jest trudniejsza, sa większe ryby to można stosować spinning 10-30 gram. Długość kija, którego używam to 2,70 metra.