Na każdym łowisku podstawowym punktem do sukcesu jest wyśledzenie ryby w wodzie. Przed rozłożeniem sprzętu oraz nęceniem warto obejść zbiornik i wyszukać miejsca, które wskazują na żer ryb. Jedną z oznak bytowania ryb w danym zbiorniku wodnym są łatwo zauważalne pęcherzyki powietrza. Powstają one na powierzchni wody w postaci bąbelków. Drugą ważną kwestią jest bywanie ryb w jednym miejscu. Amury preferują pływać wśród trzcin, ponieważ ta roślina stanowi ich główny pokarm. Warto wszystkie atrakcyjne miejsca porośnięte trzcinami poddać nęceniu.
Wybór łowiska ze względu pora roku
Należy również pamiętać o wyborze łowiska względem pory roku. Początek lata zmusza wędkarzy do wyboru płytkich wód. Wody muszą być bogate w podwodną roślinność. Zbiorniki nie powinny przekraczać 3 metrów. Po okresie burzowym głębokość bytowania amurów jest inna z powodu wymieszania się temperatur. Amury żyją wtedy głębiej. Im bliżej jesiennych dni, tym głębiej należy ich szukać. Warto również pamiętać o specyfice życia amurów w odniesieniu do ciśnienia atmosferycznego. Kiedy ciśnienie jest niskie, amury wolą pływać na dużych głębokościach. Kiedy ciśnienie jest wysokie, wolą żerować tuż pod powierzchnią.
Pamiętaj, że trzeba szukac ich tam gdzie jest sporo zielonego. Trzcina, moczarka. Podawaj tam zestaw, podnęć obficie i może się uda.
Amury uwielbiają okolice przybrzeżnego pasa roślinności. Dlatego polecam szukać takich miejsc. Dobre mogą okazać się też górki oddalone nawet bardzo daleko od brzegu. Jeśli na łowisku mamy sporo zwisających gałęzi drzew to tez warto umieścić tam swój zestaw.