Maj – wędkarski raj! W tej rymowance jest sporo prawdy, ponieważ maj jest jednym z najlepszych dla wędkarzy miesięcy. Wielu z nas czeka na początek sezonu szczupakowego. Jak się przygotować do majowego spinningowania na szczupaki?

Sprzęt do połowu szczupaków

Żyłka/plecionka – sprawdź jej stan, usuń ewentualne przetarte odcinki. Sprawdź też, czy jest nawinięta pod rant szpuli, czy zachowała pierwotną wytrzymałość i czy nie jest poskręcana. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do jej jakości, wymień ją na nową.

Kołowrotek – zobacz, czy płynnie chodzi, ewentualnie go nasmaruj. Oczyść szpulę i obudowę, jeśli to konieczne.

Wędka – sprawdź, czy przelotki nie są uszkodzone, a blank czy jest czysty.

Sklep wędkarski Bolw.pl wędkarstwo sprzęt i akcesoria wędkarskie

Przynęty na szczupaki

Maj to okres, kiedy łowimy częściej na małe przynęty. Szczupaki żerują wtedy w sporej mierze na narybku. Warto jednak od czasu do czasu wrzucić do wody większą przynętę, bo zmęczone tarłem esoxy chętnie walną w większy kąsek, jeśli przeleci im przed nosem. Osobiście preferuję kolory naturalne, ale w wodzie mętnej lub przy słabym oświetleniu próbuję na kolory jaskrawe, lub flagowy (czerwono-biały).

Gumy – to najpopularniejsze przynęty na szczupaki nie tylko wiosną. Przy odrobinie wprawy pozwalają zrobić nad wodą naprawdę wiele. Są dosyć tanie i występują w ogromnej ilości kolorów, rozmiarów i kształtów. Można je zbroić w główkę klasyczną lub czeburaszkę. Co do wielkości, to klasycznie 3-4 cale, jednak próbujemy też na gumy 15+ (centymetrów nie cali oczywiście). Co do marki to trzeba mieć w pudełku różnorodne modele, by nad wodą sprawdzić, jaka praca odpowiada rybom danego dnia.

Woblery – nie są tanimi przynętami, ale warto na nie łowić, ponieważ mają realistyczny wygląd i pracę. Inni wędkarze sięgają po nie rzadziej, więc szczupaki mogą nie znać ich od nieprzyjemnej strony.

Wobler DAM Natural Whitefish HL 14cm 30g Whitefish

Jerki – Slider, Sweeper, Fatso, Jack, Buster Jerk lub ręcznie wykonane perełki – świetnie nadają się do obławiania płytkich miejsc. Można je prowadzić agresywnie (Slider) lub spokojnie (Fatso). Mają dużą gamę kolorystyczną i mogą być bardzo realistycznie pomalowane. Są w kilku rozmiarach i wersji pływającej lub tonącej, a nawet neutralnie wypornej. Dzięki temu dają nad wodą dużo możliwości. Wymagają jednak mocniejszego zestawu.

Obrotówki i wahadłówki – to jedne z moich ulubionych przynęt, na które miałem najlepsze efekty ilościowe. Warto je wypróbować, gdy nowomodne przynęty zawiodą. Czasem wystarczy je prowadzić jednostajnym tempem, ale lepsze jest kombinowanie, robienia pauz, przyspieszanie itp.

Majowe miejscówki na szczupaki

Jeśli chodzi o miejscówki na szczupaki, to tu nie da się napisać nic nowego ani odkrywczego. Jakie zatem są najlepsze miejscówki na szczupaki? Szukamy płytkich części zbiorników, blatów, wypłyceń, zatok ze starymi grążelami lub moczarką. Woda musi być nasłoneczniona, a przez to cieplejsza. Nawet najprostsza echosonda ma funkcję pomiaru temperatury wody. W tych miejscach gromadzi się białoryb, a część szczupaków jeszcze nie opuściła tych miejsc, na których się wycierała.

Duże szczupaki, które często wycierają się wcześniej, mogły już odpłynąć od brzegów na głębszą wodę. Jeżeli nie masz zadowalających efektów na płyciznach, spróbuj na wodzie średniej głębokości. Wiosną ryby dynamicznie zmieniają miejsca, a duży wpływ ma na to temperatura wody. Warto być mobilnym.

Autor: Rafał Pokusiński