Gdy woda w rzece jest jeszcze chłodnawa, ryby wykorzystują własne zapasy energii, w związku z tym żerują w innych miejscach niż w pełni sezonu. Dlatego ważne jest wiedzieć, że nie znajdziemy ich przy głównym nurcie, ale we wszelakich miejscówkach nieopodal nurtu, które ochronią ryby przed mocnym prądem.
W przypadku uregulowanych rzek najlepsze będą miejscówki między główkami albo poniżej pojedynczej główki.

Można powiedzieć, że jeżeli woda jest wysoka, to ryb szukamy bliżej brzegu

W przypadku przelanej ostrogi, dobre miejsca znajdziemy w kącie poniżej ostrogi, gdyż woda tam kręci i miejsca te są głębokie.

przelana-osroga-leszcze-gruntowka
Jeśli łowimy na dzikich rzekach to najlepsze stanowiska będą poniżej zatopionych krzewów i przewróconych, zwalonych drzew. Najgłębiej, a zarazem najspokojniej jest poniżej zwaliska. W związku z tym nie stosujemy dużego obciążenia, gdyż w miejscówkach leszczy prąd nie jest silny. Masa ciężarka czy koszyczka powinna mieć od 30 do 50 gram. Wędzisko zarzuca się, a zdarza, że po prostu wstawia w łowisko.
Jakie przynęty sprawdzą się na marcowe leszcze? Z pewnością będą to czerwone robaki oraz larwy ochotki. W przypadku sprzętu odpowiedni będzie zestaw z koszyczkiem zanętowym, w którym umieszczamy zanętę na leszcza z gliną. Sprawdzi się też nęcenie gliną z przynętami (np. z posiekanymi czerwonymi robakami), a gdy na haczyku mamy ochotę, to do gliny dodajemy dżokersa, czyli drobniutkich larw ochotki.

10 KOMENTARZE

  1. Kebson ciekawy wpis, w zasadzie na czasie. Osobiście łowię wiosną w Wiśle w dołkach, z dala od nurtu, bo ryba tam po prostu trzyma się jeszcze po zimie. Nieźle sprawdzi się pineczka, najlepiej kolorowa. Jaką dajesz zanętę? Bo panuje pogląd, że ciemna z wiosny, Twoim zdaniem to prawda?