Trudno chyba było by mi się wybrać na ryby bez materiałów pva. Znalazły one stałe miejsce w mojej torbie karpiowej już od paru sezonów. Chyba nie znam lepszej metody do punktowego nęcenia od właśnie pva. Materiały pva są całkowicie rozpuszczalne w wodzie nie mają żadnego zapachu i smaku. Materiały dzielimy na 4 grupy. Są to: worki, siatki, pianki oraz nici i taśmy.
1. Woreczki pva występują w różnych kształtach i wielkościach oraz w wersjach z nicią pva co ułatwia nam zamknięcie. Do woreczka możemy włożyć zarówno zanętę suchą jak i coś płynnego jak dipy czy bostery, żeby wzbudzić ryby do żerowania. Woreczki dają pewność podczas zasiadki, że cały zestaw jest w jego środku co chroni nas przed splątaniem w każdych warunkach. Lecz musimy pamiętać o jak najdokładniejszym spakowanym worku. Zanęta w środku musi być zbita ciasno abyśmy mogli takim workiem celnie zarzucać. Jeżeli worek będzie obwisły i zanęta w środku słabo spakowana wiatr podczas zarzutu zdmuchnie worek a on nie trafi w dane miejsce tylko kilka lub kilkanaście metrów dalej. Zamknąć woreczek możemy na kilka sposobów. Chyba najlepszym i najprostszym sposobem zamknięcia jest zwilżenie brzegów woreczka i skręcenie go wokół ledcora. Jest to świetny sposób, który dobrze chroni woreczek przed otworzeniem. Drugim sposobem jest związanie woreczka przy pomocy nici pva lub taśmy.
2. Siatki pva powiedział bym że są w niektórych warunkach lepsze od worków. Podstawowym plusem siatek jest że możemy dostosować długość do własnych potrzeb. Może ona mieć 2cm a nawet 10 czy 15cm. Siatki też lepiej się rozpuszczają w porównaniu do worków. Jedynym chyba minusem siatek jest to że nie zbyt komfortowo się nimi zarzuca na większe odległości ale niektórzy karpiarze wykorzystują siatki w każdych warunkach.
Montowanie takiej siatki jest strasznie proste. Wystarczy zawiązać supeł na końcu siatki, przez rurkę wsypać zanętę, ubić ją ubijakiem, zawiązać i gotowe. Zakładając siatkę na zestaw musimy ją przebić igłą przez długość i założyć na zestaw przy tym wbijając haczyk w siatkę co chroni nas przed splątaniem. Niektórzy zakładają siatkę na haczyk ale podczas lotu potrafi ona wirować co stanowczo skraca rzut.
3. Nici i taśmy są głównie wykorzystywane do wiązania woreczków lub siatek. Również możemy na nie założyć parę kulek, pelletów czy kukurydzy i przywiązać w okolicy haczyka. Ale jest to minimalistyczna wersja punktowego nęcenia.
4. Pianki pva zakładamy na haczyk po to aby nasz przypon idealnie ułożył się na dnie. Pianki świetnie się sprawdzają w woreczkach pva ponieważ kiedy worek się rozpuści pianka wyniesie naszą przynętę do góry a po czasie się rozpuści a przynęta osiądzie na kopczyku zanęty co prowadzi do idealnej prezentacji zestawu. Jest to przedstawione na wielu filmach podwodnych więc zachęcam do obejrzenia jak się to wszystko zachowuje pod wodą.

Na koniec spróbuje w dosyć jasny sposób przedstawić jak zrobić solidny worek.














Nie wiem dlaczego ale zachowawczo podchodziłem do woreczków pva. Powiem Ci Karol, że Twój artykuł zachęcił mnie do wypróbowania woreczka i bankowo zakupię i wypróbuję w najbliższym czasie:)
Powiem tak, zgodzę się z Tobą Karol. Co do Siatki PVA to jeśli łowisz na stosunkowo bliskich odległościach to spokojnie możesz kręcić kiełbaski.
Karol a na jakich wodach łowisz najczęściej?
Najczęściej na małych lub średnich ale zdecydowanie lepiej się rzuca workiem na odległość około 80/100m niż siatką. Ale z zarzuceniem na taką odległość siatką też nie ma większych problemów. Tylko łatwej jest zarzucić workiem bo jest bardziej aerodynamiczny
Zamieszczam jak mniej więcej pracuje siatka pva. Dawaj więcej takich artykułów Karol:)
Aa właśnie. Na siatkę też łowicie? Czy raczek woreczki pva?
To tak jak Karol napisał, zależy od miejsca i sposobu łowienia, mniejsze odległości siateczka, większe worek.
bardzo fajne 😀
Jestem ciekawy z czego jest ten materiał….
ja pierwsze co słyszę o takich woreczkach , które się rozpuszczają w dodatku 🙂 może dla tego że nie jestem karpiarzem lecz spinningistą 😀 lecz kto wie,może kiedyś spróbuję .Jednak już miałem styczność z karpiem na zawodach , i przyznam że potrafi dać w kość 😉
Nie byłem przekonany do tych woreczków , jak i siatki.Ale artykuł ten bardzo mnie zaciekawił.I tu mam jedno pytanie do zamknięcia woreczka,siatki potrzebny jest jakiś klips czy cos w tym rodzaju?Jak długo rozpuszcza sie taki woreczek ?
Tak a mianowicie siatke poprostu zawiązujesz a woreczek sklejasz śliną i pozostawiasz do wyschnięcia można też używać do tego celu nić pva ale ja z niej nie korzystam. No a rozpuszczalność woreczka zależy od temperatury wody jak i od tego jaki worek kupimy bo są worki wolno rospuszczalne jak i długo.