Z pewnością każdy wędkarz udając się nad akwen wodny z myślą o połowie leszcza, chce wrócić do domu z wielką dawką emocji, np. po holu z niespotykanie, dużym okazem. Warto więc przedstawić przepis, czy też sposób na złowienie tego rybiego osobnika, nie gwarantujące jednak stuprocentowej skuteczności.

Dorosłe osobniki leszcza osiągają długość maksymalną do 60 cm, lubują się w mięsnych potrawach w postaci białych robaków, rosówek, dżdżownic, ale nie pogardzą też kukurydzą. Swoje pożywienie zdobywają najczęściej z mulistego dna, dlatego, wybierając akwen, na który udajemy się w celu złowienia leszcza, należy o tym, bardzo ważnym szczególe pamiętać.

Podobnie jak w przypadku, połowu innych ryb, także i w przypadku tej wyżej omawianej, należy pamiętać, iż bardzo ważnym elementem, determinującym kształt sposobu naszego polowania jest pora roku i dnia.

Pora roku

Sezon na leszcza trwa, począwszy od kwietnia, chociaż niektórzy wędkarze za tym oponują, opowiadając się za marcem, do końca września, z wyłączeniem czerwca, w którym ryby te mają tarło i w głowie im tylko amory. Szczególnie aktywne są w okresie bezpośrednio poprzedzającym tarło jak i po nim, a więc pod koniec kwietnia do końca maja, a także w drugiej połowie lipca do końca sierpnia.

Pora dnia

Jeżeli zaś chodzi o sposób na leszcza w danej porze dnia, to tu niestety nie ma reguły, gdyż wszystko uwarunkowane jest od tego, jaki akwen wodny wybraliśmy z myślą o polowaniu na łopatę.