W kwestii połowu zarówno brzan jak i ryb innego gatunku każdy wędkarz ma swoją teorię co do tego, czego najlepiej użyć aby je złowić. Jedne z metod działają lepiej, inne gorzej. Jedną z bardziej skutecznych jest gruntówka bez spławika. Należy użyć odpowiedniej zanęty, np. płatków owsianych, czerwonych oraz białych robaków, rosówek, czy żóltego sera. Wiosną najlepiej sprawdzi się dżdżownica, natomiast latem wodne larwy. Do urodzajnego połowu można użyć również małych błysków wahadłowych lub obrotowych.

Łowimy brzany od wiosny po zimę

Łowienie brzan nie jest możliwe tylko latem, można to robić również zimą. Wtedy są bardzo dobrze odżywione i pod koniec roku potrafią osiągnąć imponującą masę. Podczas lata, do połowu brzan trzeba używać mocnego sprzętu, gdyż musi on podołać przeszkodom wodnym. Zimą, natomiast nie ma tego problemu. W miesiącach wakacyjnych nad wodą jest natłok wędkarzy, więc to ile złowią zależy trochę od szczęścia, a trochę od przypadku. W chłodniejszych większość łowisk jest opustoszała, wtedy można osiągnąć dobre wyniki. W tym przypadku można łowić zanęcając kilka stanowisk, gdy w jednym nie będzie brań, może szczęście uśmiechnie się w kolejnym. Istotna jest także temperatura, brania następują, gdy temperatura wzrasta.

Brzany metodą gruntową

Zimą najlepszą techniką łowienia brzan jest gruntówka z rozpoznawaniem brań na dotyk. Ważną kwestią jest wygodne i stabilne siedzisko, gdyż zapewnia możliwość trzymania wędziska, tak, że nie odczuwa się zmęczenia i koncentruje na rozpoznawaniu brań. Kluczowe jest odpowiednie ustawienie rąk. Ta która trzyma wędkę powinna być oparta na kolanie lub biodrze, a palec wskazujący musi podtrzymywać żyłkę przed kołowrotkiem. To pomaga w dokładnym wyczuwaniu brania i rozpoznawaniu rodzaju dna.

Brzana na mielonkę

Dobrą przynętą jest także kostka mielonki śniadaniowej. Konieczne jest jednak zmniejszenie jej rozmiarów lub zmiana kształtu, gdyż brzany są na nią wyczulone, a to pomoże je zmylić. Przydatne są także gotowane konopie, czy kulki proteinowe, którymi napełnia się koszyczek.