Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Aby cieszyć się dobrym połowem i przyjemnością jaka z niego wynika dobrze jest wybrać w miarę możliwości odpowiednie łowisko. W kraju na szczęście mamy kilka takich łowisk. Lecz zanim je wymienimy warto powiedzieć czym sugerować się w doborze łowiska.
Jako łowisko mamy na myśli miejsce, z którego będziemy łowili ryby z brzegu. Szczególna uwagę należy zwrócić także jaką metodę połowu obieramy. Posiadając bowiem długą teleskopową wędkę nie możemy wybrać stanowiska gdzie nad głową zwisać będą nam gałęzie… Natomiast przy krótkiej wędce do spinningu nie wybierajmy stanowiska z mocno porośniętym brzegiem, z barierą z trzcin. Dojście do tafli wody powinno być odsłonięte i szerokie przynajmniej na 1,5 metra. W przypadku rzek będą to zakola, na stawie wyższy brzeg. Warto tez przygotować już wybrane łowisko czyli oczyścić je z sitowia utrudniającego dostęp do brzegu, jeśli takie występuje. Dobrze jest tez oczyścić dno przy brzegu aby nie było możliwości zaplątania żyłki i haczyka w chwasty tam rosnące. Oczywiście zachowanie ciszy i opanowania jest podstawą w trakcie przygotowywania łowiska jak i samego łowienia. Gdy wybierając łowisko weźmiemy wszystkie powyższe wskazówki pod uwagę okaże się, że jest w Polsce kilka takich łowisk gdzie warto pojechać. Pierwsze z nich to Jezioro Śniardwy, można go polecić każdemu wędkarzowi. Znajduje się tam wiele zatoczek, kamieniste dno stwarza warunki dla życia wielu gatunków ryb. Dużą popularnością cieszy się ze względu na ryby drapieżne tam występujące, przede wszystkim szczupaki. Po największym jeziorze mamy najgłębsze, czyli Jezioro Hańcza. Tu szczególnie obfituje troć jeziorowa i szczupak oraz….liczne rzesze płetwonurków z upodobaniem penetrujące jezioro za względu na jego głębokość. Jeśli natomiast cenimy sielawę i sieję to warto udać się nad Jezioro Wigry, oczywiście nietrudno tu też o drapieżnika. Dużą popularnością cieszy się też zbiornik zaporowy na Dunajcu czyli Jezioro Czorsztyńskie, tu zatoczki, powalone konary drzew kryją różne gatunki ryb. Szczupaka, okonia, klenie czy miętusy, a nawet leszcze. Wymieniając najlepsze łowiska nie możemy zapomnieć o dużym zbiorniku wodnym w centralnej Polsce czyli Jeziorze Zegrzyńskim. Tu najbardziej cenione są sumy. Jednak tołpyga, węgorz, okoń czy miętus to też powszechnie spotykany gatunek w tym akwenie. Nie tylko jeziora wiodą prym w kategorii najlepsze łowisko są tu i rzeki. Do najbardziej cenionych należy Bug. Liczne skarpy, starorzecza, nieregularne brzegi to raj dla wędkarza. A warunki do życia mają tu sandacze, bolenie, klenie czy sumy i szczupaki. To miejsce cenione także ze względu na dziką i nieskażoną przyrodę, o czym należy bez wątpienia wspomnieć.
Zachodnia polska też posiada swój wędkarki raj, jest nim rzeka Odra bogata w bolenie i klenie, możemy też liczyć na połów szczupaka czy sandacza. Poza tym rzeka ze względu na swoją charakterystykę pozawala na testowanie różnych technik wędkowania.
no właśnie gdzie?
Ryby najlepiej łowić daleko od brzegu. Juz mało kto i mało gdzie łowi sie blisko kilka metry od brzegu tylko kazdy wyrzuca zestawy daaaleko daaaleko. Trzeba ponęcić i dopiero się nastawiać. 🙂