W oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu na sandacza, zróbmy porządki i przegląd przynęt, pozwoli nam to odpowiednio (i nie w ostatniej chwili) przygotować się do połowów.

Przedstawimy dzisiaj ranking przynęt na sandacza. Zestawienie powstało w oparciu o doświadczenie własne i znajomych, a także wypowiedzi na internetowych forach tematycznych.

Koguty na sandacze

Przynęta ta jest najchętniej stosowana, można jej używać przez cały rok. Nie muszą być bogato „upierzone”, wystarczą zaledwie 3-4 piórka by pobudzić sandacza do czynu. Wybór jest duży, ale najlepsze będą egzemplarze o jaskrawym, pstrokatym ubarwieniu.

Sandacz na koguty, jak złowić sandacza na koguta
Koguty to znakomite sandaczowe przynęty

Ważne, by wybierając ten rodzaj przynęty uzbroić się w mocną i sztywną wędkę.

Sandaczowe Kopyta i rippery

Odpowiednią gumę wybieramy w oparciu dietę sandacza w danym czasie i miejscu. Latem żeruje na drobnych rybkach, np. uklejach. Dlatego wybierzemy rippery przypominające małego leszcza, czy właśnie ukleję. Powinny to być gumy lekko pracujące, w rozmiarze 7-9 cm.

kopyta i rippery na sandacze
Sandacze lubią brać na odpowiednio poprowadzone rippery oraz kopyta

Jeżeli chodzi o koloryt przynęty, tu zdania są podzielone. Jedni mówią, że sandacz woli gumę w naturalnym kolorze, inni, że jaskrawą

Jaskółki na sandacza

Ten rodzaj przynęty idealnie naśladuje konającą na dnie rybkę i jest przydatny w sytuacji, kiedy sandacz nie ma zbytniej ochoty na aktywne żerowanie i „idzie na łatwiznę”.

sandacz na metodę drop shot, sandacz na jaskółkę
Sandacz na drop shota i jaskółkę? Czemu nie!

Twistery

Przynęta ta jest atrakcyjna ze względu na swoją budowę, która pomaga wytworzyć dodatkowe drganie.

jak złapać sandacza na twistera, jakie twistery na sandacza
Twistery jako przynęty są także skuteczne przy łowieniu sandaczy metodą spinningową

Woblery – tonące czy pływające?

Latem spisują się idealnie na płyciznach, w trzcinowych zaroślach.

wobler na sandacza, sandacz na woblera, jak złowić sandacza na woblera
Woblery są skuteczne przy łowieniu sandaczy

W zbiornikach zaporowych możemy ich używać w różnych partiach wody, zarówno przy dnie, jak i w toni, a wieczorami nawet w górnych partiach wody, nawet przy samej powierzchni.

Cykady

Mają szerokie zastosowanie w widzie stojącej, możemy prowadzić je w toni i opadzie. Jest też doskonałą przynętą na połów w rzekach.

Obrotówki sandaczowe

obrotówka na sandacza, sandacz na obrotówkę, jak złowić sandacza na obotówkę
W pudełku nie może zabraknąć sandaczowych obrotówek

Ta przynęt zajmuje ostatnie miejsce, ponieważ wiele osób nawet jej nie rozważa jako przynętę na sandacza. Niektórzy zaś twierdzą, że gdy umiejętnie się nią posłużyć, można oszukać rybę i otworzyć sobie wodę.

3 KOMENTARZE

  1. Najprościej byłoby napisać “to zależy”. ale tak uogólniajac to trzeba pamiętać by miec w pudełku ripperki w różnych kolorach od perły, seledyna, po fiolet a nawet czarne. Do tego pakuje koguty, które nie raz ratowały skórę. Druga sprawa, to poprowadzenie przynety i tutaj zaczynaja się schody 🙂