Szczupak to bardzo popularna w Polsce ryba. Jest drapieżnikiem i do jego połowu trzeba dobrze się przygotować, lichą przynętą go nie zwabimy. Łowi się go metodą gruntową na żywą przynętę oraz na spinning.

Skuteczne są także sztuczne przynęty, których oferta jest bardzo szeroka. Najbardziej klasyczne to błystki wahadłowe, średnie i duże błystki obrotowe oraz przynęty miękkie i woblery. Jedną z lepszych spinningowych przynęt są woblery typu Shad. Dużych rozmiarów ster woblera przy każdej prędkości prowadzenia wykonuje pracę i utrzymuje się z dala od powierzchni. Ten typ woblera można sprowadzić na głębokość do czterech metrów, a nawet więcej jeśli zastosuje się trolingowanie. Kolejną przynętą na szczupaka jest wahadłówka typu Alga, dostępna w kilku wielkościach. Wahadłówki różnią się rozmiarem mają jednak ten sam kształt. Największą popularność ma na rzecznych łowiskach. Dużą skutecznością przy połowie szczupaka cieszy się także przynęta zwana kopytem. Skuteczność tej przynęty tkwi w dużej płetwie ogonowej i gibkim korpusie, ważne jest też to, że niezależnie od tempa prowadzenia dobrze pracuje. Rozmiary kopyta wahają się od 3 do 15 centymetrów. Najbardziej popularny jest model 7,5 cm. Do grupy przynęt szczupakowych należy zaliczyć także obrotówkę bez korpusu. Posiada duży włosiany chwost, jest skuteczna przy połowach blisko powierzchni. Potrafi prowadzona tuż pod powierzchnią wywabić każdego szczupaka z głębokości nawet dwóch metrów. Przynęty dobieramy w zależności od miejsca przebywania szczupaka. Na trolling przy dużych głębokościach dobrze zastosować 20 centymetrowe rippery kształtem przypominające sielawę, za którą szczupaki po prostu przepadają. Także chętnie przez spinningistów używane są miękkie przynęty imitujące płazy czy na przykład myszy. O tym jakie przynęty na szczupaka wybrać przeczytasz także tutaj.

Niektóre przynęty mają umieszczony ciężarek wewnątrz korpusu inne możliwość umieszczenia traktorów zapachowych, które dodatkowo wabią drapieżniki. W zbiornikach bardzo zarośniętych skuteczniejsze będą przynęty z hakiem antyzaczepowym.

7 KOMENTARZE

  1. moją najskuteczniejsza bronią na szczupaka jest ALGA w rozmiarze 2 , WYDRA w takim samym rozmiarze oraz wszelkiego rodzaju kopyta 7,5 cm. latem rewelacyjnie spisują sie te z niebieskim grzbietem i białym brzuchem jak i całe ubarwione na zielony kolor 🙂

  2. Wiele zależy od łowiska. Na jednym lepszy ripper, na innym blacha. Wiem jednak, że trzeba mieć kilka przynęt w pudełku. Z drugiej strony jak szczupły żeruje, to co mu nie podrzucimy to skonsumuje:) Lubię łowić na hybrydy, np szczupaczki (Pikie 100 lub 120), okoniki czy ukleje. Jeśli jest ciężki dzień na szczupaka wówczas daję szanse wahadłowce np. Trophy S3