Boleń, jest drapieżnikiem z rodziny karpiowatych, wszystkie jego zalety, sprawiają, że nie jest to ryba łatwa do złowienia.  Podstawową cechą, charakteryzującą bolenia jest jego doskonały zmysł obserwacyjny, pozwalający na precyzyjne zdemaskowanie fałszywej przynęty. Dlatego też aby upolować tą prawdziwą bestię należy wziąć pod uwagę klika podstawowych uwarunkowań, w tym między innymi miejsce jej występowania.

Gdzie szukać bolenia w Narwi?

Nie należy zapominać o tym, że wraz z doskonałym zmysłem obserwacyjnym boleni, w parze idzie ich wyjątkowa czujność. Dlatego też, nawet nasz nieodpowiedni, na wędkowanie ubiór, może z łatwością zniechęcić naszego przeciwnika.

Boleń na gumę, boleń na ripper, boleń na twistera
Bolenie z powodzeniem można łowić na gumy

Boleń lubi tereny dzikie, zalewowe, gdyż w takich miejscach najobficiej gromadzi się drobnica, stanowiąca dla tych drapieżników, bardzo atrakcyjny łup. Z pewnością do takich dzikich terenów należy Narew, w której zdarzają się nawet osobniki liczące grubo ponad 60 cm.

Okres zalewowy – idealny na bolenia

Narew, powinna stać się szczególnie atrakcyjnym dla wędkarzy polujących na bolenie, miejscem zwłaszcza w okresie zalewowym. Z uwagi na jej krzaczaste otoczenie, drapieżnik ten staje się dużo łatwiejszym łupem.

Jednakże kiedy okres zalewowy akurat nie występuje, a poziom w Narwi nieustannie spada, to jest to równie atrakcyjne miejsce dla wszystkich wielbicieli polowania na bolenie. W tych warunkach należy go szukać przede wszystkim w wszelkich przeręblach, główkach, rapach i tamach, których, z uwagi na specyfikę rzeki, w Narwi nie brakuje.