Wchodząc do sklepu wędkarskiego jesteśmy zazwyczaj otoczeni szeregiem półek, zapełnionych rozmaitym sprzętem. Różnorodność, jaką oferują producenci jest oczywiście dobra, ale nierzadko bywa jednak problematyczna, zwłaszcza dla początkujących. Często po prostu nie wiadomo, na czym powinniśmy się skoncentrować i tym samym podjęcie decyzji sprawia wielką trudność. I tu rodzi się ważne pytanie. Na co w szczególności powinien zwrócić uwagę karpiarz, chcąc wybrać najlepszy sprzęt do nęcenia?
Rakieta na duże odległości
Wielką zaletą rakiety jest dystans, jaki może pokonać, przekroczyć może ona bowiem nawet 200m, a to już spora odległość. Mimo tego, sprawdza się ona również na krótszych dystansach. Kolejnym walorem jest to, że można ją wypełnić dowolną zanętą. Po napełnieniu narzędzia zamyka się wieczko i zarzuca rakietę na wędce, najlepiej sztywnej. Najczęściej używana w ostatnim czasie jest rakieta typu spomb, która otwiera się dopiero po kontakcie z powierzchnią wody. Podczas rzutu nic się z niej nie wysypuje jak w bywa w przypadku zwykłych rakiet, a ze względu na jej opływowy kształt, łatwiej jest ją ściągnąć do brzegu. Swoją popularność zawdzięcza niebywałej funkcjonalności i dokładności.
Rura wyrzutowa
Jest to w większości przypadków zakrzywiona rurka, która bardzo celnie i dość daleko pozwala zarzucić zanętę. Jej zasięg to około 100m. Rozprasza ona pokarm na dużo większym obszarze, dlatego łatwiej jest złowić karpia, który wśród niego się porusza. Niestety, jedyną zanętą, jaką można do niej użyć są kulki proteinowe, które podczas rzutu obracają się z bardzo prędkością. Problem może też stanowić lokalne ptactwo, które – jeśli jest przyzwyczajone do dźwięku, jakie wydaje to narzędzie- może rzucić się na przynętę i dodatkowo spłoszyć ryby. Nie nadaje się ona jednak na krótką odległość.
Proca – najpowszechniejsze narzędzie
Jest zdecydowanie najczęściej wybieranym akcesorium do nęcenia przez karpiarzy. To doskonały wybór jeśli łowimy na krótkich i średnich dystansach, mniej więcej do 45 m. Jedynym dźwiękiem, jaki słychać przy jej użytkowaniu to uderzenie zanęty o powierzchnię zbiornika. Dodatkowo zaburz ją tylko w bardzo niewielkim stopniu, co niewątpliwie wabi karpie. Jej zaletą jest proste i szybkie użycie. Zazwyczaj nęci się nią za pomocą kulek, choć niektórzy wędkarze znajdują nawet zastosowanie w technice punktowej- można wystrzelić z niej np. siatkę lub worek PVA.
Łyżka zanętowa- na krótki dystans
To narzędzie przydaje się, gdy obszar jaki obławiamy znajduje się blisko brzegu. Ma bardzo ograniczony zasięg i nadaje się tylko na krótkie odległości. Jest to po prostu łopatka, którą nabiera się pokarm i wyrzuca w określone miejsce. Plusem jest poręczność i szybkość użycia. Dzięki niej unikniemy ubrudzenia. Można ją wykorzystać podczas nęcenia z łodzi lub pontonu. Dla wygody warto wyposażyć ją w krótką rączkę, która ułatwi nęcenie. Ciekawym pomysłem na powiększenie jej zasięgu jest umocowanie łyżki zanętowej na węglowej sztycy od podbieraka.
Narzędzia do nęcenia powinniśmy w głównej mierze dostosowywać do odległości, na jakiej zamierzamy łowić. Odpowiednie ich dobranie na pewno ułatwi nam całe zadanie. Wtedy z dowolnego stanowiska będziemy w stanie w trafny sposób zanęcić wybrany obszar. Każde z opisanych narzędzi ma swoje szczególne zastosowanie. Wybór – choć wciąż duży, nie powinien stanowić już problemu dla początkującego karpiarza. Warto być jednak posiadaczem wszystkich tych narzędzi, ponieważ nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji sie znajdziemy i czego w danym momencie będziemy potrzebować.
Do kul zanętowych proca. Do wywózki łyzka. Do kulek kobra, do pelletu i kukurydzy spomb. Tyle w temacie 🙂
W ostatnim czasie chyba najpopularniejszy jest spomb i kobra.
W ostatnim czasie ewidentnie pojawienie się spombów zrewolucjonizowało sposób nęcenia karpi. Wyparły one rakiety zanętowe. Ale oczywiście kobra też powinna być na wyposażeniu. Do przygotowania mieszanki przyda nam się łyżka.