Nęcenie punktowe polega na podawaniu zanęty w ściśle ustalonym małym punkcie, czyli skupieniu się na niewielkim obszarze wybranym do połowu. Dokładność i perfekcja jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.  Nęcenie punktowe stosowane jest w szczególności przy połowie karpi. Metoda punktowego nęcenia najbardziej sprawdza się wczesną wiosną, gdy temperatura wody jest jeszcze dość niska i ryby nie żerują tak intensywnie. Łowisko punktowe bywa skuteczne szczególnie gdy zależy nam na jak najszybszym zwabieniu ryb.

Nęcenie punktowe – jakie materiały?

Do nęcenia punktowego najlepiej użyć materiałów rozpuszczalnych, będą to:
– siatki,
– worki
– tunele
– rękawy.
Dobre efekty w nęceniu punktowy dają także koszyczki zanętowe, należy je jednak umieszczać w tym

siatki pva na ryby
Jednym ze sposobów nęcenia punktowego jest korzystanie z siatek PVA

samym miejscu jeśli chcemy mieć oczekiwane efekty i dobry połów. Najczęściej wykorzystywane w nęceniu punktowym będą tunele PVA, woreczki czy siatki. Zanętę wkładamy do woreczka lub tunelu a następnie bardzo mocno ubijamy. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak dużo  potrzeba pokarmu zanętowego aby skusić ryby. Czynników, od których to zależy jest wiele głównie będzie to temperatura wody, miejsce połowu i oczywiście pora roku.

Jak nęcić punktowo?

Aby dobrze nęcić punktowo należy przede wszystkim dobrze rozpoznać łowisko. Inaczej zanęcamy w zbiorniku zamulonym a inaczej na dużym akwenie. Gdy na dnie zbiornika, w którym łowimy występuje dużo mułu zanęta musi być lekka. Nie może zapaść się na dnie. Najlepiej wykorzystać do tego pokruszone kulki, ziarno, pellet, umieścić je można w worku typu PVA, najlepiej z odrobiną powietrza aby worek za szybko nie osiadł na dnie. Gdy mamy natomiast do czynienia z zarośniętym zbiornikiem, postępujemy podobnie jak przy zbiorniku zamulonym, przy czym samo nęcenie stosujemy na znacznie większej powierzchni umiejscawiając zanętę w kilku punktach. Po tygodniu takiego nęcenia ryby same oczyszcza z roślin łowisko.

Głębokie łowisko a nęcenie punktowe

Duża głębokość łowiska wymaga stosowania punktowego nęcenia za pomocą materiałów PVA. Zanęta wrzucona luzem zbyt szybko rozproszy się w wodzie i nie przyniesie oczekiwanego efektu.
Strome brzegi zbiornika wymagają przede wszystkim tego aby przynęta nie staczała się z brzegów zbiornika. Wtedy do nęcenia punktowego stosujemy pokruszone kule ewentualnie ich połówki. Przy nęceniu punktowym w zimnych porach roku używamy znacznie mniej zanęty niż latem. Kulki zanętowe powinny być niewielkie w przeciwnym wypadku, bowiem ryba pożywiona zanętą nie skusi się na to co oferujemy jej na haczyku. W dużych zbiornikach nęcenie punktowe może nie przynieść oczekiwanego efektu niemniej jednak jeśli to sprawdzone łowisko warto je zastosować.

Przykładowa mieszanka do nęcenia punktowego
Przykładowa mieszanka do nęcenia punktowego

Małe zbiorniki i korzyści

Nęcenie punktowe największe korzyści jednak przynosi na małych akwenach, oraz tam gdzie mamy pewność co do miejsc żerowania ryb. Wymaga mniejszej ilości zanęty, jest bardziej ekonomiczne i dobrze zastosowane przynosi wymierne efekty w postaci obfitego połowu. Nęcenie punktowe sprawdza się również w przypadku gdy na połów wybieramy się tylko na kilka godzin, a także wtedy gdy łowimy przez dłuższy czas bez efektów. Wtedy warto zachęcić ryby właśnie punktowym zarzuceniem zanęty.
Zanęta do stosowania punktowego nie jest zbyt wymagająca w materiały. Wystarczy kukurydza, płatki owsiane, ziemniaki, otręby, cukier puder. Niektóre zestawy mogą zawierać czerwone lub białe robaki aby uatrakcyjnić zanętę oraz aromaty preferowane przez konkretny gatunek ryby. Nie wymaga więc zbyt dużych nakładów finansowych. Nęcenie punktowe dodatkowo zapobiega rozproszeniu się ryb na dużym obszarze co zawęża teren połowu.

1 KOMENTARZ

  1. wiosną nece punktowo jednak od maja zaczynam sypać dywanowo ponieważ lowie na jeziorze gdzie jest bujna roślinność na dnie. robię tak dlatego ze rozsypujac przygotowane jedzenie dla ryb na dużej odległości walczę z bujną roślinnością gdyż ryba zerujac niszczy roślinność wodną i mogę spokojnie łowić na każdą metodę gruntową tak więc dywan też się sprawdza na wiosnę ale oczywiście nie na wczesną