Jakże trudno ustalić o jakiej porze dnia dokładnie weźmie szczupak. W przyrodzie nigdy nie ma niczego pewnego. Chociaż zdania w tej kwestii są podzielone to gdyby już trzeba było wybrać jakąś porę dnia, o której mamy największe szanse na złapanie szczupaka byłby to poranek.

Szczupak o której bierze

Ilu wędkarzy, tyle opinii, nie mniej jednak za najbardziej uniwersalną część doby, niezależną od warunków atmosferycznych i pory roku uznaje się poranek. Nikt nie twierdzi jednak, że o innej porze dnia szczupak nie bierze, ale będą to różne godziny, inne jesienią, czy latem. Za to poranne godziny są jak najbardziej stałe bez względu na inne zmienne.

Szczupak o świcie

Poranki są najbardziej uniwersalne, nie jest ani za ciepło ani za zimno. Inne parametry atmosferyczne o tej porze rzadko się zmieniają. Takie poranne godziny kojarzą się głównie ze spokojem i wtedy właśnie najlepiej jest burzyć tę szczupakową harmonię.

szczupak o swicie
Szczupaka z powodzeniem można łowić o świcie

Godziny żerowania szczupaka

Godziny żerowania przypadają głównie na rano i wieczór. Nie jest to jednak nic stałego.  Wszystko zmienia się w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Istnieje ciekawy związek między intensywnością żerowania, a ciśnieniem atmosferycznym. Jeśli jest ono dość wysokie to szczupak prawie nie żeruje, natomiast gdy ciśnienie spada zachowuje się on całkowicie odwrotnie.

Wiosną, zaraz po zimowym wygłodzeniu żerowanie może trwać nawet przez większość część dnia. Jesienią zaś największe zainteresowanie jedzeniem ryba przejawia około południa.

Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie o jakiej porze najlepiej zrobić atak na szczupaki. Można się kierować wskazówkami innych, ale każdy ma swój sposób na połów, każdy łowi na innym terenie dlatego tez nie zawsze można generalizować niektóre kwestie. W tym przypadku jest to dość indywidualna sprawa.