Panie Filipie, firma Expert jest obecna na rynku już kilkanaście lat. Dlaczego akurat spławiki? Jak to się wszystko zaczęło?

Firma Expert na rynku istnieje już ponad 20 lat… wszystko zaczęło się od pomysłu właścicieli firmy aby własnie ten segment rynku wędkarskiego, jakim są spławiki, został „uzupełniony”  w wysokiej jakości produkty, polskiego pochodzenia. Pamiętajmy, że  w tamtych latach nie mieliśmy jeszcze praktycznie żadnego napływu towarów z dalekiego wschodu (np. z Chin) i produkty na rynku pochodziły właśnie albo od polskich producentów bądź sporo droższe z Europy zachodniej. Firma EXPERT idealnie wpasowała się wtedy w nasz rynek, oferując produkty wysokiej jakości w przystępnych cenach.

Wiele osób zastanawia się jak wygląda produkcja spławika? Czy proces ten jest bardzo skomplikowany?

Cały proces nie jest może bardzo skomplikowany,  ale obejmuje sporo etapów produkcji. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www i zakładki „O firmie”. Nasz kierownik produkcji, Krzysztof Kamieński, postarał się tam w telegraficznym skrócie przedstawić właśnie kompletny cykl produkcyjny spławika wędkarskiego, na przykładzie naszej firmy.

suszarnia spławików

wykańczanie spławików

Ile rodzajów spławików jest w Waszej ofercie i na którą serię warto zwrócić uwagę?

W tym momencie mamy już ponad 1000 różnych modeli w bieżącej ofercie. Posiadamy praktycznie spławiki do każdej metody połowu, czy będzie to klasyczny spławik przelotowy, spławiki rzeczne, wagglery (do metody odległościowej), żywcowe czy specjalistyczne spławiki karpiowe typu Zig-Rig. Ciekawostką jest elektryczny waggler, który został w całości wykonany w naszej firmie, a czas jego pracy na pojedynczej baterii to aż 250 godzin! Wykonany z niezwykłą starannością, pozwoli cieszyć się bezawaryjną praca przez długi okres czasu.

spławiki Expert Float
Kilka przykładowych spławików od Expert Float

W ofercie można znaleźć także spławiki do połowu dużych ryb np. karpi, amurów, a także drapieżników np. szczupaków. Nie brakuje także produktów dla miłośników łowienia ryb w nocy.

Zgadza się, posiadamy szeroką gamę spławików na większe ryby, nawet sumy.  Od zeszłego roku produkujemy również spławiki ze styropianu, które świetnie sprawdzają się przy połowach dużych drapieżników, a są relatywnie tanie. Wykonanie takiego spławik z drewna balsa byłoby u nas praktycznie niemożliwe a sam spławik kosztowałby 3 razy więcej niż jego styropianowy odpowiednik. Jeśli chodzi o połowy w nocy, to tak jak wspomniałem wcześniej, polecamy naszego elektrycznego wagglera oraz szeroką gamę spławików z serii 203 i 204, które są wyposażone w konektory bądź antenki pod świetliki 3,0 i 4,5 mm. Dzięki nim, możemy bez problemu również łowić po zmierzchu.

Gdzie można kupić Wasze produkty. Czy dla wędkarzy poza granicami kraju są one również dostępne?

Na rynku krajowym nasze produkty są ogólno dostępne poprzez sieć sklepów stacjonarnych jak i internetowych. Nie ma najmniejszego problemu aby zakupić u nas interesujący nas spławik. Na naszej stronie www istnieje przydatna zakładka „Gdzie kupić”, dzięki której odnajdziemy nasze sklepy partnerskie w konkretnym województwie.

Poza granicami Polski, również możemy zaopatrzyć się w nasze produkty. Praktycznie w każdym kraju Europy posiadamy swojego przedstawiciela, który zaopatruje się u nas w szeroką gamę spławików.

Od tego sezonu z firmą Expert współpracuje Mariusz Sułek. To kolejny krok w rozwoju firmy. Czy dzięki tej współpracy możemy spodziewać się kolejnych nowości w najbliższym czasie?

Tak, od zeszłego roku współpracujemy ściśle z Mariuszem, który swoją ogromną wiedzą z zakresu wyczynowego wędkarstwa spławikowego, pomaga nam „zbudować” program spławików wyczynowych dla zawodników i zaawansowanych amatorów.  Pierwszym wspólnym projektem był EXPERT Slider, czyli spławik do metody ogległościowej, bardzo czuły i zbudowany z najlepszych, dostępnych komponentów.  Następny sezon na pewno przyniesie kolejne, ciekawe nowości, które na pewno zyskają uznanie w oczach każdego wędkarza.

Expert to nie tylko spławiki. Wasza oferta skierowana jest także do wędkarzy preferujących inne metody wędkarskie. Jesteście dystrybutorem m.in takich marek jak Gamakatsu i SPRO. Jakie produkty znajdziemy w ofercie i na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Już prawie 15 lat jesteśmy przedstawicielem na rynku japońskiej marki Gamakatsu, robiącej prawdopodobnie najlepsze haki i kotwice na świecie, oraz holenderskiej marki SPRO, która oferuje cały asortyment sprzętu do każdej metody połowu.

Oferta Gamakatsu to pareset modeli haków, kotwic, haków wiązanych jak również najwyższej klasy spinningi oraz żyłki. SPRO natomiast to szeroka gama kołowrotków (np. legendarny RedArc), wędek i cała masa drobiejszego sprzętu.

Bardzo silną grupę wędkarską stanowią karpiarze i miłośnicy method feeder. Szczególnie metoda podbija wędkarski rynek. Co ci wędkarze znajda w Waszej ofercie?

CRESTA – bo tak nazywa się dział do feedera i metody marki SPRO to szeroko gama kołowrotków, wędek, krzeseł, pokrowców, foremek do metody i wiele innych. Nad całością programu czuwa jeden z najbardziej znanych feederowców w Europie – Arjan Klop.  (od redakcji: O koszykach i foremkach do method feeder CRESTA dowiesz się więcej klikając tutaj)

W ostatnim czasie popularne staje się łowienie w miastach tzw. Street Fishing.

Zgadza się, moda w na łowienie w miastach, w kanałach miejskich, rzeczkach przyszła do nas z zachodu Europy (Holandia i Belgia) , gdzie ta metoda stała się już bardzo popularna już 4-5 lat temu. U nas od około 2 lat przeżywa ona rozkwit i staję się niezwykle popularna głównie wśród młodszych wędkarzy. Główną zaletą jest tzw. mobilności, gdzie np. mieszkając w Bydgoszczy blisko centrum, wystarczy w wolnej chwili chwycić naszą wędkę, plecak z przynętami i po 5 minutach już łowimy w Brdzie. W ofercie naszej firmy również posiadamy sprzęt do tej metody łowienia, pod marką Freestyle. Sprzęt ten jest bardzo lekki, mobilny ale również wytrzymały, gdyż o uszkodzenie jego w „miejskiej dżungli” nie jest trudno.

Na Waszej stronie nie brakuje zdjęć z morskich wypraw. Czy oferta firmy jest również skierowana do wędkarzy preferujących ta metodę?

Jak najbardziej, sami bardzo często jak widać na zdjęciach w Galerii, wybieramy się często na nasze polskie morze w poszukiwaniu dorszy, łososi czy śledzia jak i dalej do Norwegii na duże halibuty i czerniaki. Od zawsze staraliśmy się mieć sprzęt do wędkarstwa morskiego bo po prostu sami  używaliśmy go bardzo często. Kołowrotki morskie w tym multiplikatory, kije, kotwice Gamakatsu czy duże główki jigowe do gum na hakach Gamakatsu, to coś co polecamy każdemu. Szczególnie wybierając się do Norwegii na sprzęcie nie warto oszczędzać bo tam ryby są niezwykle silne a jej utrata, z powodu kiepskiej jakości np. agrafki, będzie bolała jeszcze bardziej. Od dwóch lat również posiadamy w swojej ofercie norweskie atraktory do połowu ryb morskich firmy KVALVIK, które są hitem w Europie i wielokrotnie były nagradzane na różnych targach wędkarskich, min. na Efttexie.

filip hoffa expert

filip hoffa wedkarstwo

Jadąc na ryby często jesteśmy skazani na różne warunki atmosferyczne, m.in mocne słońce. Komfort łowienia jest bardzo ważny. W Waszej ofercie są również okulary polaryzacyjne Solano. Na które modele zwrócić uwagę?

Komfort łowienia ale przede wszystkim ochrona naszych oczu jest niezmiernie ważna. Okulary Solano Fishing, których jesteśmy przedstawicielem w Polsce, są wykonane z najlepszych, antyalergicznych materiałów, a powłoki na szkłach są produkowane w USA. Posiadają one bardzo istotne filtry chroniące nasze oczy oraz oczywiście pełną polaryzację, która znakomicie sprawdzą się podczas łowienia w słoneczne dni. Najpopularniejszymi w tym momencie modelami są tzw. lustrzanki, czyli np. okulary z serii FL20004B czy FL20017D.

Jakie plany ma firma Expert na najbliższy czas?

Jak co roku już niedługo przygotowujemy się do tworzenia nowej ofert na przyszły rok. Na pewno nowe spławiki zawodnicze opracowane razem z Mariuszem Sułkiem, nowe modele kołowrotków od SPRO i wiele innych…

Zobacz także: https://angloo.com/expert-gamakatsu-spro-cresta-nowosci-sezon-2018/