Wydawać by się mogło, że dużo lepiej i wygodniej łowi się w dzień. Jest jasno, ciepło nie ma na co narzekać. Jednak okazuje się, że to co pasuje nam – wędkarzom, niekoniecznie tak samo odpowiada rybom. Niektóre gatunki wręcz uwielbiają być łowione w nocy. Jednym z nich jest okoń. Preferencje okoni to nocnego łowienia jak to często w życiu bywa zostały odkryte przypadkiem. Zauważono po prostu większe żerowanie i większą częstotliwość brań zaraz po zmroku.

Gdzie szukać okoni?

Podwodne górki, ostre spady, krzaki to podstawowe miejsca bytowania tych jakże ruchliwych ryb. Dodatkowym atutem tych miejsc jest występujący w pobliżu narybek, płoci, uklei czy też innego białorybu, który jest podstawowym pokarmem okoni. Oczywiście te klasyczne miejscówki to obowiązkowe punkty podczas dziennego łowienia, ale oprócz tego stanowią również punkt wyjściowy do nocnych zmagań. Prawdą jest, że dobrze rozpoznane łowisko w ciągu dnia to połowa sukcesu nocnych okoni, dzięki czemu możemy nawet złowić okazy w granicach 40-50 cm.

Nocne łowienie z łodzi

Przyjęło się, że do nocnego łowienia okoni dobrze jest wykorzystać łódź. Oczywiście nie jest to żadną regułą, równie dobrze łowi się z brzegu. Jeśli jednak podążamy za klasyką to ustawiamy łódź u podstawy górki i prowadzimy przynętę w dół. Z czasem okazało się jednak, że ten sposób połowu można zmodyfikować na inny, równie skuteczny, mianowicie ustawiając łódź odwrotnie, czyli na szczycie górki. Takie tereny dają schronienie ławicom, a bardzo agresywne prowadzenie przynęty pod górę prowokuje je do mocniejszych i zdecydowanych ataków. Nie mniej jednak okazuje się, że klasyka jest punktem wyjścia do wielu innych rozwiązań wędkarskich, a kreatywność i nieszablonowe podejście mogą dać niesamowite efekty wędkarskie.

Zestaw na nocne okonie

W skład idealnego zestawu na nocne łowienie okoni wchodzi kij, którego długość dobieramy wg własnych preferencji. Najczęściej wybierane modele mają około 2-2,70 metrów. Gramatura wyrzutu powinna mieścić się w przedziale 3-15 gram. Uzupełnieniem dobrego kija powinna być plecionka, która pozwala poniekąd poznać nam specyfikę dna i rozróżnić nawet najbardziej delikatne branie. Plecionka powinna być nawinięta na kołowrotek niedużych rozmiarów, ale o dość szerokiej szpuli z dokładnym hamulcem. Te wszystkie elementy pozwalają nam tworzyć bardzo optymalny zestaw do nocnych zmagań z okoniami.

Menu nocnych okoni

Podczas łowienia okoni w ostatnich latach odkryto, że koguty nie mają sobie równych podczas połowu akurat tego gatunku. Mimo, że sprawdzają się świetnie za dnia, w nocy nie zawsze jest tak dobrze. Dlatego też na nocne łowienie zaleca się stosowanie innych rodzajów przynęt.

Najczęściej wybierane przez wędkarzy są gumy. Na efektywność łowienia ma wpływ zarówno ich praca, jak i kształt. Jedne pracują agresywnie i bardzo szeroko, inne zaś bardzo wąsko, kołysząc się na boki. Dobrze jest więc mieć w posiadaniu przeróżne modele żeby móc eksperymentować. O ile w ciągu dnia okonie lubią stonowane kolory, o tyle w nocy można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i zastosować te bardziej jaskrawe, neonowe. Wielkość główek powinniśmy dobierać odpowiednio do głębokości łowienia i sposobu ustawienia łodzi. Co do gramatury, najlepiej jak mieszczą się w zakresie 8-15 gram.

Każdy, kto polubił i zaprawił się w dziennym łowieniu okoni powinien spróbować swoich sił w nocnych maratonach. Być może okaże się, że zachęceni ilością brań przejdziemy na nocny tryb łowienia?