Coraz więcej w świecie spinningistów mówi się o powrocie legendarnych Diaflexów. Nowa odsłona tych wędek to kije niezwykle szybkie stąd nazwa DIAFLEX SPEEDER. W październiku sprawdzaliśmy jak ta seria spisuje się na okoniach i powiedzmy to szczerze – jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!

Wędki dedykowane pod okonie możemy podzielić na dwie grupy – klasyczne spinningi oraz wklejanki. W przypadku Diaflexów podział ten prezentuje się następująco:

DIAFLEX SPEEDER PERCH SPIN (klasyczne spinningi):

– wędka długości 1,86 m, c.w. 1-8 gramów, waga: 85 gramów;

– wędka długości 1,98 m, c.w. 2-10 gramów, waga: 90 gramów;

– wędka długości 2,21 m, c.w. 3-14 gramów, waga: 99 gramów;

DIAFLEX SPEEDER PERCH JIG (wklejanki):

– wędka długości 2,06 m, c.w. 2-10 gramów, waga: 94 gramy;

– wędka długości 2,25 m, c.w. 3-12 gramów, waga: 106 gramów;

– wędka długości 2,45 m, c.w. 3-15 gramów, waga: 121 gramów;

– wędka długości 2,68 m, c.w. 3-20 gramów, waga: 132 gramy;

Są to wędki bardzo smukłe, ale wykazujące również spory zapas mocy, którym nie straszne są np. szczupakowe przyłowy. Zarówno klasyczne spinningi jak i wklejanki znakomicie pokazują brania, a blank świetnie rezonuje wszystko to, co dzieje się pod wodą z przynętą. Wszystkie wędki z tej serii uzbrojone zostały w osprzęt Fuji (przelotki, uchwyt) a blank zbudowano z najwyższej jakości mat węglowych o współczynniku sztywności do 85 mln PSI.

Zobaczcie jak te kije sprawdzały się podczas ostatniej wyprawy na grube okonie:

 

Dopełnienie zestawu okoniowego to bez wątpienia dobrej jakości kołowrotek. W tym przypadku Robinson przygotował znakomitą maszynkę – HARAMI FD. 10-łożyskowy, spinningowy kołowrotek z najwyższej jakościowo półki. Główne cechy to bardzo płynna praca i wręcz wzorcowy rozkład nawiniętej żyłki. W Harami zastosowano precyzyjny hamulec typu „Power Drag” z podkładkami z włókna węglowego a przekładnia kołowrotka została dodatkowo wzmocniona. Wzmocniono również rurkowy kabłąk i powiększono rolkę, która pokryta została stopem mosiądzu i azotku tytanu. Wszystko to zamknięte w nowoczesnej stylistyce, przy zachowaniu naprawdę niewielkiej wagi kołowrotka. Dostępne modele w rozmiarach: 2010, 2510, 3010. Waga: 248, 256 i 284 g. Nawój przy jednym obrocie korbką: 69, 73 i 77 cm. Kołowrotek objęty 5-letnią gwarancją. Dodatkowo można dokupić szpulę  płytszą lub taka samą jak główna.

Na kołowrotku dobrej jakości plecionka TITAN POWER x8 – tegoroczna nowość. Bardzo miękka i wytrzymała plecionka została wykonana ze splotu 8 mikrowłókien. Jest uniwersalna, więc można ją stosować zarówno w wędkarstwie spinningowym, jak również przy połowach gruntowych. Nowatorskim rozwiązaniem jest pokrycie każdego z włókien dodatkową powłoką, która pozwala oddawać dalekie i precyzyjne rzuty. Titan Power x8 wykazuje niemal zerową rozciągliwość, jest nienasiąkalna a ponadto bardzo wytrzymała i odporna na przetarcia. Dostępny kolor: jasnozielony. Średnice: od 0,08 do 0,28 mm. Nawoje: 100 m oraz 150 m.

Z kolei najłowniejsze gumy w tym sezonie to Wasabi oraz Slipper. Znakomite efekty przynosiło również obławianie twitchingiem toni. Niezastąpioną przynętą okazał się w ty przypadku wobler HOGAN. Wyjechało na niego sporo fajnych pasiaków.

Autor: Mateusz Pustuła