kamera wędkarska

Filmowanie swoich wędkarskich wypraw w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze. Szczególnie młodzi adepci sztuki wędkarskiej coraz chętniej dzielą się swoją wiedzą, taktyką łowienia oraz emocjami przeżywanymi nad wodą. Czy chęć filmowania swoich przygód musi oznaczać zakup drogiego, profesjonalnego sprzętu? Czy może pójść w drugą stronę, kupić taniej, kosztem jakości obrazu i dźwięku? Idealnym rozwiązaniem wydaje się tym momencie kamera sportowa. Rynek oferuje wiele modeli tego typu sprzętu. W tym wpisie przyjrzymy się kamerze 4K Orllo Xpro SHARK – nowości jaką firma Orllo przygotowała na sezon 2018.

Przetwornik i obiektyw

Zacznijmy od tego co oferuje nam sama kamera, od jej specyfikacji. Zastosowano w niej Przetwornik SONY Exmor IMX377. Wiele osób może nie wiedzieć czym jest przetwornik. Jest to jeden z kluczowych elementów każdego cyfrowego aparatu fotograficznego i cyfrowej kamery. Jego zadaniem jest przekształcenie obrazu na impulsy elektryczne tak, by można było go zapisać w postaci elektronicznej. Podstawowym parametrem przetwornika obrazu jest liczba pikseli, im ma ich więcej, tym zapisywany obraz jest dokładniejszy. W kamerze sportowej ORLLO Xpro SHARK został zastosowany przetwornik obrazu Sony Exmor IMX377 o rozdzielczości 12 Megapikseli. Zastosowanie takiego sensora gwarantuje kamerze rejestrowanie wysokiej jakości obrazu oraz zapewnia dostęp do wielu dodatkowych funkcji ochrony i przetwarzania obrazu. Kamera pozwala nagrywać w rozdzielczości m.in: 4K/30FPS (3840x2160p), FHD/120FPS czy HD/240FPS. ORLLO Xpro SHARK posiada 8-soczewkowy jasny szklany obiektyw. Na jakość obrazu ma także wpływ ilość i rodzaj soczewek. Część z 8 szklanych soczewek zastosowanych w tym modelu to soczewki korekcyjne, zapobiegające powstawaniu zniekształceń i eliminujące błędy koloru.

obiektyw orllo xpro shark

Wyświetlacz

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest ekran dotykowy Gorilla Glass. Jest to dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,35″ (jak wskazuje producent to największy ekran wśród kamer sportowych). Dzięki dużej przekątnej mamy możliwość swobodnego przeglądania zarejestrowanych materiałów. Swobodnie możemy również dokonywać ustawień kamery i nią sterować. Gorilla Glass zastosowany w wyświetlaczu to rodzaj super wytrzymałego szkła o wysokiej odporności na pęknięcia i głębokie zarysowania.

Orllo Xpro Shark a nagrywanie w rozdzielczości 4K

Jak wspomnieliśmy wyżej ORLLO Xpro SHARK jest modelem kamery sportowej dającym możliwość nagrywania materiału wideo w rozdzielczości 4K. Dzięki temu wędkarz, rejestrujący swoje przygody nad wodą dotrze do odbiorcy z najwyższej jakości nagraniem. Odbiorca natomiast będzie miał wrażenie jakby był tam obecny osobiście. Kamerę można także wykorzystać przy nagrywaniu np. sportów wodnych, wyścigów rowerowych, czy bardziej ekstremalnych sportów.

Orllo xpro shark nagrywanie 4k

Stabilizacja obrazu

Bez wątpienia stabilizacja obrazu jest funkcją, która ostatnimi czasy stała się niezbędną opcją każdego użytkownika kamery. Dzięki niej mamy możliwość rejestracji płynnego obrazu bez jakichkolwiek drgań czy skoków. Znajdzie ona na pewno zastosowanie wśród wędkarzy, którym często przychodzi wędkować w różnych warunkach. Model Orllo Xpro Shark posiada EIS czyli wbudowaną stabilizacje obrazu, gwarantującą płynność i wyrazistość obrazu rejestrowanego podczas ruchu.

orllo stabilizacja obrazu

Moduł GPS i zewnętrzny mikrofon

Za pomocą zewnętrznego modułu GPS nasze podróże wędkarskie mogą zostać zarejestrowane z danymi geograficznymi miejsca, w którym łowimy. Przy realizowaniu filmów nad wodą ważna rzeczą jest jakość głosu. Bardzo często wędkarzom przychodzi łowić w trudnych warunkach pogodowych np. przy podmuchach wiatru. Do modelu Orllo Xpro Shark został dołączony zewnętrzny mikrofon, umożliwiający nagrywanie dobrej jakości głosu. Mikrofon posiada ochronę z gąbki, która dodatkowo tłumi wszelkie zakłócenia. Do kamery podpinamy go za pomocą kabla mini USB.

orllo gps mikrofon zewnętrzny

Gwint statywowy i kąt widzenia

Przy relizowaniu filmów wedkarskich mamy kilka opcji ustawienia kamery. Możemy ją zamontowac na szelkach do klatki piersiowej, na opskę, którą zakładamy na głowę lub np. na statyw. Xpro SHARK posiada wbudowany gwint 1/4″, który pozwala umieścić ją stabilnie na statywie. Warto zwrócić uwagę, iż model ten jako jeden z nielicznych na rynku posiada zmienny kąt widzenia. Dzięki możliwości dokonywania ustawień kąta widzenia podczas nagrywania rejestrować to co chcemy ująć w kadrze. Mamy dostępne trzy opcje ustawień kąta widzenia: szeroki (170°), średni (120°) oraz mały (70°).

orllo kąt widzenia

Sterowanie głosem, WiFi, pilot

W modelu Xpro Shark mamy możliwość wydawania kilku komend głosowych w języku angielskim. To opcja, która może przydać się nad wodą. Mamy także możliwość sterowana kamerą na odległość za pomocą WiFi. W zestawie znajdziemy również pilot na rękę bluetooth którym możesz rozpoczynać czy też kończyć nagrywanie, wykonywać zdjęcia lub wyłączyć kamerę. Warto dodać, że pilot jest wodoodporny do 1m.

Xpro Shark jako rejestrator samochodowy

Prezentowany model może nam posłużyć także jako rejestrator samochodowy, np. w drodze na nasze łowisko. Dzięki temu realizację naszego filmowego materiału możemy rozpocząć już z samochodu. Do kamery w zestawie otrzymujemy zestaw samochodowy w postaci przyssawki i ładowarki.

Orllo jako kamera samochodowa

Pozostałe funkcje Xpro Shark

Polskie Menu
Duży wytrzymały ekran z przejrzystym menu, które jest całkowicie w języku polskim usprawnia obsługę kamery.

Obrót obrazu (obrót o 180°)
Obrót o 180° szczególnie pomocny w trybie samochodowym.

Nagrywanie w Pętli
Funkcja nagrywania w pętli (Loop Mode) chroni, aby w trakcie ważnego nagrania nie doszło do zapełnienia miejsca na karcie pamięci.
Jak tylko dojdzie do wyczerpania miejsca na karcie pamięci, kamera – bez przerwania nagrywania – automatycznie zastąpi najstarsze nagranie tym najnowszym.

Wyłączanie Menu OSD
Funkcja szczególnie przydatna podczas transmisji online za pośrednictwem WiFi lub poprzez kabel HDMI.
Nie będą się wówczas wyświetlać ikony takie jak np. stan naładowania baterii czy rozdzielczość, a dzięki temu można skupić się na samych ujęciach.

Mikrofon i Głośnik Stereo
Kamera sportowa umożliwia nagrywanie i odtwarzanie dźwięku wysokiej jakości.

Samowyzwalacz
Funkcja pozwalająca na opóźnienie o określony czas zadziałania migawki.

Funkcja WDR
Funkcja poszerzonego zakresu dynamiki pozwala uzyskać przejrzysty i szczegółowy obraz, dzięki umiejętnemu niwelowaniu zarówno zbyt jasnych, jak i zaciemnionych fragmentów nagrania.

Specyfikacja:
Kamera Sportowa orllo specyfikacja

Co w zestawie?

Zestaw Orllo Xpro shark

 • Kamerka sportowa Xpro SHARK z baterią
 • Wodoszczelna obudowa
 • Dotykowa Wodoszczelna Klapka
 • Zewnętrzny moduł GPS
 • Zewnętrzny mikrofon
 • Ładowarka na 1 baterię
 • Pilot Bluetooth na rękę
 • Dodatkowa bateria
 • GRATIS: ładowarka samochodowa i przyssawka do szyby
 • Rozbudowany zestaw akcesoriów do kasku, roweru.

-Mocowanie płaskie 2szt

-Uchwyt do obudowy 4szt

 • Klucz do uchwytów
 • Przewód miniUSB
 • Adapter zasilania
 • Gumowa osłona na obiektyw
 • Taśma 3M do mocowania 2szt
 • Instrukcja obsługi w j. polskim, gwarancja
 • Smycz ORLLO

Kamera Xpro Shark a konkurencja

kamera orllo xpro shark a go pro

.

Kamera ta bez wątpienia jest kompromisem między jakością i ceną. Nam jako wędkarzom daje dużo możliwości, nie tylko kręcenia materiałów nad wodą ale także robienia ujęć podwodnych. Cena tego modelu wynosi 899zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej producenta – firmy Orllo. Już wkrótce na kanale Angloo.com na Youtube pojawią się pierwsze filmy.