Gumy są jednymi z najbardziej popularnych przynęt na szczupaka. Są one dostępne w wielu kolorach i rozmiarach co oczywiście daje nam szerokie pole do popisu. Oczywiście jak to zwykle bywa, są modele lepsze i trochę gorsze. Które zatem wybierane są najczęściej?

Wśród tych najczęściej stosowanych znalazły się przynęty gumowe firmy dragon, takie jak bandit, demon, fatty czy lunatic. W zależności od wybranego rodzaju przynęty każda z nich wykonuje inną, specyficzną pracę. Kolejno, dobrze sprawdzają się w swojej roli produkty duńskiej firmy Savage Gear z serii cannibal, dostępne są one w 5 rozmiarach i aż 8 kolorach. Równie skuteczne okazały się inne produkty tej samej firmy, a mianowicie  Real Eele, podobnie jak poprzednie dostępne w kilku rozmiarach. Zaś gumy od Manns’a są chwalone przez wędkarzy głównie za lejącą gumę, z której są wykonane. Nowością, która również może się uplasować w moim TOP 5 są gumy od firmy Daiwy, a mianowicie Duckfin shad.

Guma Daiwa Duckfin shad
TOP 5 są gumy od firmy Daiwy, a mianowicie Duckfin shad

Oczywiście, najlepsze to pojęcie względne i nie wszyscy musimy rozumieć przez nie to samo, ale dla początkujących wędkarzy to zestawienie może okazać się wskazówką dotycząca tego w co można zainwestować, a co lepiej sobie po prostu podarować podczas akcji szczupak.