Przeważającą część wędkarskiego życia spędzam na pstrągowaniu i wiele razy przez myśl mi przychodziło dać sobie szansę na złowienie troci. Wszak pstrąg potokowy to krewniak troci. Przez wiele lat odkładałem jednak połowy tej pięknej ryby na niesprecyzowaną przyszłość.

Jednak magia salmo trutta i mnie dopadła na całego. Dlatego od kilku lat staram się wygospodarować trochę czasu na trocie, które choćby statystycznie są większą formą pstrągów pływających w naszych rzekach.

Przygotowania rozpoczynam od wybrania łowiska. To ich charakter determinuje sprzęt, który będzie nam potrzebny. Jednak inne wymagania mają szerokie rzeki Pomorza, a inne te mniejsze, trochę bardziej kameralne jak choćby Drwęca. Przynęty, które będziemy stosować to pierwszy wybór. Ilu wędkarzy, tyle opinii i preferencji. Troć nie bierze codziennie i często, dlatego raczej stosujemy te, do których jesteśmy przekonani. Warto oczywiście eksperymentować, ale przekonanie o skuteczności wabika i jego prezentacji to naprawdę połowa sukcesu.

łowienie troci

Przynęty

Uwielbiam łowić na woblery zwłaszcza te w wersji SDR. Wobler daje dużo możliwości. Pływającego możemy wypuścić z prądem, wpuścić pod zwisające gałęzie czy leżące w rzece zwalisko. Możemy pograć na nerwach ryb i czasami przynosi to skutek, czyli pulsujący ciężar na końcu naszego zestawu. Jednak są miejscówki, na których odpuszczam woblery. Nie da się ich szybko sprowadzić na większą głębokość, a często tylko takie jej osiągnięcie daje szanse na rybę. Wtedy sięgam po wahadłówkę czy główkę z gumą. Tam, gdzie z kolei wobler nie dolatuje, czyli na odległe miejscówki i do których nie można go spławić, daję szansę jeszcze jednej, tradycyjnej przynęcie. Dobra obrotówka na trocie zwykle leci jak pocisk.

jak złowić troć

Mam wrażenie, że niedostatecznie docenianymi przynętami są gumy. Po pierwsze, dają możliwość szybkiego zejścia na odpowiednią głębokość (a trocie w rzekach potrafią ustawiać się w najróżniejszych miejscówkach). Guma na główce staje się posłuszna ruchom naszej szczytówki. Można ją ładnie poturlać na piaszczystym czy żwirowatym dnie. Dodatkowym atutem potrafi być jej typowe zbrojenie. Pojedynczy hak ma, wbrew odczuciu większości wędkarzy, dużo większą szansę na skuteczne wpięcie się w rybi pysk. Kotwice potrafią same sobie w tym przeszkadzać. Na pojedynczy hak działają tylko dwie siły. Ta przykładana przez nas poprzez linkę na oczko haka oraz ta przykładana przez rybę. Obie siły działają (trochę w uproszczeniu) w przeciwnych kierunkach. Przy kotwicach, przeciwległe ostrze potrafi działać siłą poprzeczną do dwóch wyżej wymienionych. Ryzyko wyważenia haka z paszczy ryby wzrasta więc w przypadku kotwic.

Plecionka

Mamy pudełko z przynętami, więc pora zastanowić się nad linką. Osobiście łowię na spinning tylko przy pomocy plecionki. Ponieważ warunki nad wodą zwykle zastajemy dzikie, i nie do końca sprzyjające finezji, nie namawiam do zbyt cienkich linek. Po pierwsze, mniej zaśmiecamy rzekę pozostawionymi w niej przynętami (chociaż tu akurat wiele zaczepów potrafi się kończyć jednak zerwaniem), a po drugie, ryby na które się nastawiamy potrafią być naprawdę spore. Nie oznacza to oczywiście, że namawiam do używania sznurka do bielizny. Mówię tylko, że nie przesadzajmy z subtelnością. Przy okazji pamiętajmy o trudnych warunkach, które zastaniemy. Czasami warto jest użyć teoretycznie gorszej jakości plecionkę (np. czterosplotowej) o oczko grubszej, niż rwać technologicznie lepszą i zwykle gorszą w tym konkretnym przypadku.

Wędzisko

Wędziska to odrębna kategoria. Ja wolę te szybsze, ale umożliwiające podanie wcale nie takiego ciężkiego woblera. Natomiast dobre wędziska będą charakteryzowały się progresją, czyli będą podczas większego obciążenia stopniowo pracować coraz większą częścią blanku. Takie właśnie wybieram. Duża troć w nurcie potrafi postawić nam trudne warunki. Silna ryba i prąd wody będą testować nasz sprzęt a nie możemy przecież stracić elastyczności wędziska. Gdybyśmy stracili to coś w zestawie szybko nam puści. Oby były to haki – niech najlepiej się wtedy rozegną.

Długość wędziska to także kwestia łowiska (pomijam tu indywidualne preferencje). Gdy łowimy w mocno zakrzaczonym terenie, ze słabym dostępem do wody, długie wędzisko będzie nam niestety przeszkadzać. Na terenach łąkowych, gdzie od nurtu odgradzać nas będzie pas roślinności, długie wędzisko będzie wielce pomocne. Dlatego nie znając wody, warto postarać się o właśnie takie informacje. Nic nie zastąpi tu jednak fizycznej obecności na łowisku. Sami w końcu znajdziemy najlepsze rozwiązania.

Kołowrotek

Pisałem wcześniej o rybie testującej nasz sprzęt. O kołowrotkach tu zbyt wiele rozpisywać się nie będę. Musi być niezawodny i płynnie pracujący. Nie może się bać chwilowych, sporych obciążeń. Sam używam dobrych multiplikatorów niskoprofilowych i właściwie nie przejmuję się nimi. To rozwiązanie mechaniczne jest wytrzymałe, a dobre materiały gwarantują trwałość. Jednak nie przekonuję na siłę do castingu. Każdy dobrej jakości i średniej wielkości kołowrotek powinien spełnić swoje zadanie. Sprawdźmy jednak jak działa jego hamulec. Jeżeli zapominaliśmy o odkręcaniu jego regulacji, to może już takiej płynności nie mieć. Przyznam się, że kiedyś załatwiłem tak kilka kołowrotków.

Główki

Jednak to nie kołowrotek jest tym elementem, który często umyka naszej uwadze. Zwróćmy uwagę na kotwice oraz agrafki z krętlikami. Na tym nie powinniśmy oszczędzać. Nie ma nic gorszego dla naszej psychiki, gdy po wielu godzinach połowów (specjalnie nie piszę dniach czy tygodniach), tracimy wymarzoną rybę dzięki swoim zaniedbaniom. Troć bardzo często siada miękko i nierzadko można pomylić ten fakt z podczepieniem jakiejś roślinki. Na tępych hakach raczej nie mamy szansy zapiąć ryby, gdy nie tniemy wszystkiego z półobrotu. Gdy jednak już uda nam się skutecznie zaciąć, to i nasze haki muszą mieć odpowiednią wytrzymałość. Przy dużej rybie nietrudno jest rozgiąć miękkie łuki kolankowe. Wybierajmy więc świadomie. Podobnie jak agrafki z krętlikami. Te kiepskie mogą nas zawodzić w każdej chwili.

Troc na spinning

To właściwie łowić mamy już czym. Możemy znaleźć się nad rzeką i marzyć podczas kolejnych rzutów. Zastanówmy się jeszcze nad kilkoma przydatnymi/nieprzydatnymi akcesoriami:

Podbierak – przy takiej ilości ryb zacinanych, będzie nam zwykle zawadzał. Zwłaszcza, że raczej należeć będzie do tych większych. Warto go jednak mieć ze sobą i użyć w tej jakże przyjemnej chwili. Nie przedłużamy wtedy nadmiernie holu. Wyjmując aparat też mamy gdzie rybę przetrzymać. Stosowaną (i zakazaną) przez niektórych wędkarzy osękę pominę chwilą ciszy.

Plecak – zwykle więcej ze sobą nad wodą rzeczy nosimy, aby miało się to wszystko zmieścić do kamizelki. Zapasowy kołowrotek, pudełka z przynętami, kanapki, termos… Dobrze by się stało, gdyby był wodoodporny i chronił nasz dobytek przed opadami.

Gumowce/wodery – raczej zbyt wiele nie brodzimy na tego typu łowiskach. Wygodniej jest w dobrych gumowcach, ale jak musimy forsować jakieś dopływy czy rowy melioracyjne – zaopatrzmy się przynajmniej w wodery. Oczywiście jak możemy sobie na to pozwolić, to spodniobuty mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Dosyć dobrze też chronią przed kleszczami. Jednak istnieje ryzyko, że się w nich zapocimy (zwłaszcza w tych neoprenowych, w cieplejszych porach roku).

Ubranie przeciwdeszczowe – to niemalże konieczność. Oczywiście można mieć i piękną pogodę i łowić piękne ryby. Jednak często trocie uaktywniają się w bardziej wietrzną i deszczową. Taka „tradycyjnie wędkarska” aura potrafi pobudzić łososiowate do aktywności. Warto wtedy być nad wodą.

Cierpliwość i konsekwencja – bez tego możemy latami nie mieć kontaktu z trociami. Musimy być nad wodą, łowić, łowić i jeszcze raz łowić.

Bywać w miejscach gdzie ryby są, gdzie są łowione i starać się o swoją szansę. Rozmawiajmy też z tubylcami. Nie mówię, że należy bezkrytycznie ich słuchać – mogą nas przecież najzwyczajniej w świecie oszukiwać, alby mylić. Jednak od większości z nich można się wiele dowiedzieć, np. o aktualnej ilości ryb w rzece.

Sławek Kurzyński Team Dragon

Plecionka MAGNUM 4X
Wysokiej klasy plecionka czterosplotowa o szerokiej gamie zastosowań i wyjątkowo korzystnej relacji ceny do jakości. Znakomicie sprawdzi się w połowie sandaczy czy szczupaków na cięższy sprzęt, ale także na delikatnych zestawach okoniowych czy pstrągowych. Najgrubsze średnice polecane są do połowu dorszy.

Najważniejsze parametry techniczne plecionki Dragon Magnum 4X:
– miękka i jedwabiście gładka;
– idealnie okrągła w przekroju;
– bardzo wytrzymała liniowo jak i na węzłach;
– odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie;
– bardzo gęsty splot uniemożliwia wnikanie cząstek wody;
– pozwala na długie i precyzyjne rzuty;
– kolory: jasnoszary, żółty fluo.

HM8X Forte - 1 www

Plecionka HM8X FORTE

Ośmiosplotowa plecionka HM8X Forte wyprodukowana przez firmę Toray. Jest to specjalna kompozycja włókna HPPE z dodatkiem amilanu (włókna aramidowego opatentowanego przez firmę Toray), splecionego w technologii ośmiosplotowej. Jest bardzo wytrzymała i znacznie odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Plecionka HM8X Forte jest bardzo odporna na ścieranie, a wytrzymałość na prawidłowo zawiązanych węzłach jest niemal identyczna z wytrzymałością liniową. Specjalne wykończenie powierzchni zapobiega plątaniu się linki nawet przy rzutach pod wiatr.

Guide 8X V-Power

GUIDE 8X V-POWER

Tę plecionkę szczególnie się poleca wędkarzom łowiącym ryby w wyjątkowo trudnych, obfitujących w zaczepy łowiskach: sandaczy w jeziorowych karczach i rzecznych zawadach, szczupaków, łososi i troci oraz do spinningowania w Bałtyku.

Dragon CXT CF-X (27-87-213) A - 1

Spinning CXT CF-X CrossForce

Wędki dwuczęściowe, spinningowe. Rekomendacja: seria bardzo mocnych wędzisk do połowu sandaczy i szczupaków, zarówno w łodzi jak i z brzegu w wodach stojących, także na średnie i duże rzeki; szczególnie polecane do przynęt miękkich. W wielu rzekach model dł. 2,75 m c.w. 14 – 35 g podoła łowieniu troci.

Spinningi HM-X Phantom i Hunter

Wędki dwuczęściowe o akcji szybkiej można rekomendować głównie spinningistom rzecznym oraz łowcom troci (szczególnie model Hunter). Najbardziej uniwersalnym z nich jest na pewno Phantom, który znajdzie zwolenników wśród lubiących długie kije nawet przy połowie z łodzi. Hunter dł. 2,90 m c.w. 10 – 35 g, Phantom dł. 2,60 m c.w. 7 – 30 g.

Spinning HM-X Steelhead

Miłośnikom użycia mocnego wędziska c.w. 21 – 60 g i długiego 3.20 m śmiało można polecić model Steelhead. Wprawdzie przeznaczony do łowienia łososi, jednak bardzo często doświadczeni łowcy troci sięgają po ten model.

Spinningi MILLENIUM SP

To klasyczne dwuczęściowe wędziska spinningowe. Podgrupa SP to najpopularniejsze typy spinningów stosowanych przez wielu wędkarzy. Dają możliwość dostosowania długości i ciężaru rzutowego do wielu sytuacji na różnych łowiskach. Mają bardzo szeroki zakres tolerancji w kwestii rodzajów stosowanych przynęt, wszystkie są też bardzo odporne na przeciążenia i uszkodzenia mechaniczne. SP SilverHunter 42 dł. 3,05 m c.w. 14 – 42 g to znakomita trociówka zdolna łowić ryby w najtrudniejszych łowiskach. Trocinówek można szukać także w modelach SP SpeedKing 30.

Kołowrotki Team Dragon Z i X

Dobry kołowrotek, w znacznej mierze odporny na korozję wynikającą z faktu wędkowania w wodach morskich, są kołowrotki Team Dragon Z i X. To znakomite, udane modele serii Team Dragon. Kołowrotki obejmuje 5-letnia gwarancja.

Kołowrotki Fishmaker II i Fishmaker Ti

Fishmaker II (druga generacja) i Fishmaker Ti (model wzmocniony osią tytanową i 2 łożyskami ceramicznymi) to niezawodne, bardzo mocne kołowrotki idealnie się spełniające w trociowaniu. Posiadają rzadko spotykaną właściwość, a mianowicie posiadając przełożenie 1:4.4 nawijają do 80 cm linki przy jednym pełnym obrocie korbki. Płytkie szpule ułatwiają oddanie dalekich i celnych rzutów.

Kołowrotki posiadają niezwykle duże podkładki hamulcowe, a wyposażone w wysokiej jakości podkładki zabezpieczone przed dostępem wody gwarantują niezawodne działanie hamulca pod największą trocią.

Podbierak trociowy

Podbierak trociowy w wersji skróconej, bardzo wygodny podczas łowienia z marszu. Posiada odpowiednio dużą siatkę kosza. Podbierak idealnie się sprawdza w łowieniu podczas brodzenia, czy to w rzece, czy morzu.

15 KOMENTARZE

  1. Troć to bardzo wymagająca ryba. Masz rację pisząc, że nie łowi się jej codziennie. Z jednej strony nie ma czasu na testowanie, bo trzeba używać sprawdzonych przynęt, z drugiej jednak strony, gdzie się tego trociowania nauczyć? Metoda prób i błędów moim zdaniem.

  2. Pełna zgoda, że gumy są niedocenienie jako przynęty na troć. Jednak czy mając w pudełku woblery, wahadła i obrotówki (które tez często ludzie pomijają), zdecyduje się ktoś na gumę? Jeden odważny musi wprowadzić trend łowienia troci na gumę i reszta za nim ruszy. Guma daje wiele możliwości.

  3. Czytając artykuł dochodzę do wniosku, że tutaj przy łowieniu troci musi zagrać każdy detal. Co z tego, że wybierzemy dobrą przynętę jak ją źle poprowadzimy. Podobnie ze sprzętem, co nam przyjdzie z tego, że zatniemy troć jak może nam np. zaszwankować kołowrotek. Warto wiec zgłębiać wiedze gdzie tylko się da, ponieważ tych dużych troci chyba aż tak wiele w naszych wodach nie ma. Wiec czasami szansa na skuteczne wyholowanie ryby może nam przejść koło nosa?