Klub wędkarstwa morskiego pomuchelW październiku 2000 r. z inicjatywy kol. Mariusza Szczepaniaka – prezesa Koła PZW Lębork-Miasto oraz kapitana sportowego Koła Jerzego Ducha, została powołana grupa inicjatywna, a następnie założycielska Klubu morskiego.

Klub przyjął nazwę “Pomuchel”. Pomuchel to wyraz zapożyczony z niemieckiego pomoc hel albo pomuel, jednak nie niemczyzna jest ostatecznym źródłem tego wyrazu. Niemcy oddali Kaszubom i Polakom to, co od nich wzięli. Mianowicie nazwa niemiecka pomuchel wywodzi się od słowiańskiego wyrażenia przyimkowego “po mchu”, gdzie mech oznaczał w dawnej polszczyźnie porosty na dnie morskim, na którym przebywał dorsz, jako morska ryba denna.

Efektywna realizacja tych celów zaowocowała osiągnięciami sportowymi, z których największymi były wysokie lokaty w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w łowieniu dorszy z kutrów, Ogólnopolskich zawodach “Belonada” organizowanych w Jastarni i Pucku, zwycięstw w Ogólnopolskich zawodach surfcastingowych o puchar Burmistrza Władysławowa w Rozewiu, Ogólnopolskim Maratonie im. Henryka Nizioła w Kołobrzegu, Ogólnopolskim GP pisma “Wędkarz Polski” i wielu innych zawodach w wędkarstwie morskim. SKWM “Pomuchel-Lębork” traktowany jest, jako lider wśród sportowych klubów wędkarskich rozwijających dyscyplinę łowienia z morskiej plaży.