Wędkarstwo jest jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu, a nawet hobby wielu ludzi. Ryby już od średniowiecza gościły na stołach, gdyż są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Istnieje kilka metod ich połowu.

Jaki zestaw wędkarski dla początkujących?

Ważną rolę odgrywa sprzęt, na który składają się: wędziska, kołowrotki, haczyki, żyłki i plecionki, ciężarki, spławiki oraz inne drobne akcesoria np. stopery gumowe, które służą do ustalania głębokości zestawów spławikowych. Wędzisko jest niezbędne, jego długość zależy od metody połowu i odległości na jakiej łowimy, waha się ona między 1,8-16m. Jest kilka rodzajów wędek, w zależności od tego jaką metodę łowienia stosujemy oraz jak duże są ryby. Baty, które mają długość od 3 do 6m i służą do połowu drobnych i średnich ryb, z kolei najbardziej rozpowszechnione wśród wędkarzy są wędki teleskopowe. Kołowrotki są używane do nawijania żyłki, oraz pomagają w walce z dużymi rybami. Dzielimy je ze względu na pojemność żyłki danej średnicy oraz przełożenie. Rozróżniamy trzy typy budowy: ze stałą szpulą, multiplikator oraz ze szpulą ruchomą. Łowienie ryb bez haczyków byłoby niewykonalne, rozróżniamy je ze względu na wielkość oraz metodę połowu. Im większa cyfrę widzimy na opakowaniu, tym haczyk jest mniejszy. Haczyki mogą przybierać dużą liczbę kształtów. Żyłki i plecionki dzielimy według wytrzymałości i średnicy przekroju. Dzięki spławikom możemy umiejscowić przynętę.

Przynęta wędkarska – naturalna czy sztuczna?

Istotnym czynnikiem wpływającym na to jakie będą efekty łowienia przez wędkarzy jest wykorzystanie przynęty. Znane jest wiele jej rodzajów: przynęty naturalne roślinne np. kukurydza, naturalne zwierzęce np. białe robaki oraz sztuczne- twister, czyli gumowa przynęta z jednym lub dwoma ogonkami.

Każdy wędkarz powinien być wyposażony także w sprzęt, który jest potrzebny podczas łowienia między innymi w podbierak, który pomaga w wyciąganiu ryb z wody oraz siatka do przechowywania żywych ryb, która jest niezbędna.