Pory roku mają duży wpływ na łowienie, ponieważ w każdej z nich w jeziorach panują inne warunki. Wiążę się to z tym, że zależnie od okresu czasu należy używać innej przynęty, oraz sprzętu.

Łowienie ryb wiosną, latem, jesienią i zimą

Ryby budzą się do życia wiosną. Sprawdzi się tu przynęta zwierzęca, mają one duże zapotrzebowanie na pokarm, bo w ich organizmach rozwija się ikra. Lato to pora żerowania ryb drapieżnych, więc sprzęt musi być solidniejszy. Sprawdzą się przynęty roślinne. Podczas trwania jesieni ryby przygotowują się do zimy i żerują, należy używać przynęt zwierzęcych. W zimie jeziora są skute lodem. Do jego rozkucia trzeba użyć pierzchni lub świdra. Nie wolno wchodzić na lód cieńszy niż 15cm.

Łowienie ryb latem

Gdzie łowić ryby – rzeka, zalew, jezioro?

Istnieje kilka rodzajów jezior, podzielonych ze względu na wielkość, głębokość i warunki w nich panujące. Leszczowe są bardzo głębokie i pokryte mułem. Sielawowe, występują bardzo rzadko i są ubogie w roślinność, natomiast sandaczowe są duże i mają piaszczyste dno. Jeziora linowo-szczupakowe posiadają niedużą powierzchnię i małą głębokość. Ostatni rodzaj to karasiowe o niewielkim obszarze.

Jaka metoda na jaką rybę?

Metody połowu ryb są bardzo zróżnicowane, uzależnione od ich rodzaju. Okonie znajdziemy tam, gdzie gromadzi się słonecznica i złowimy je za pomocą kija, oraz żyłki, haczyka i spławika. Sandacze rzadko występują w jeziorach. Można namierzyć stado uklei i wykonać rzuty w to miejsce, a po dotknięciu przynęty o powierzchnię wody zaczynamy ją ściągać. Pierwsze uderzają największe okazy. Można je łowić też za pomocą żywcówki, tzn. przynętą jest żywa ukleja. Do łowienia szczupaków można użyć kija spinningowego. Natomiast karpie i amury można złowić za pomocą gruntówki lub wędki spławikowej. Lina łowi się na niewielkiej odległości od brzegu, zawsze z dna. Gdy chcemy złowić płoć musimy wybrać właściwe łowisko, a jako przynęty użyć białych robaków. Karasie łowi się za pomocą bata lub wędki ze sprężyną zanętową. Ukleja służy jako przynęta na węgorze, łowi się ją batem, podobnie jak krąpie.