Najistotniejszym etapem przygotowawczym do połowu bolenia jest dobór odpowiedniej przynęty. Jako specyficzny gatunek ryb – drapieżników, bolenie nie dają zwabić się na każdą z nich. Doskonały zmysł obserwacyjny tych ryb pozwala na trafne ocenienie sytuacji i zdemaskowanie fałszywego obiadu. Przy wyborze przynęty powinno się wziąć pod uwagę klika podstawowych czynników jak np. pora roku, pora dnia czy specyfika zbiornika wodnego, w którym pływa nasz przyszły boleń. Wśród podstawowych przynęt stosowanych przy połowach na tego drapieżnika należy wymienić: blachy wahadłowe, wirówki, woblery, gumy i cykady.

Blachy wahadłowe – przynętą boleniową

Niewątpliwą zaletą blachy wahadłowej stosowanej jako w funkcji przynęty na bolenia jest jej ciężar, pozwalający na zarzucenie wędki na daleką odległość. Decydując się na ten rodzaj wabika, najlepiej jest wybrać te, które charakteryzują się podłużnym i wąskim kształtem. Z kolei najodpowiedniejszym kolorem będzie srebrny.

wahadłówka na bolenia, boleń na wahadłówkę

Wirówki na bolenie

Jeśli chcemy złowić bolenia, wirówki, będą najodpowiedniejszą przynętą, wtedy, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z wędkowaniem. Spośród wszystkich wirówek, najlepiej wybrać tę o kolorze srebrnym.

Woblery – klasyka boleniowa

Woblery są najskuteczniejszą przynętą na bolenia, gdyż najlepiej imitują uklejkę, która często stanowi obiekt zainteresowania wygłodniałego drapieżnika. Przy wyborze woblerów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę łowiska, w którym chcemy łowić bolenie.

wobler na bolenia, boleń na woblera

Gumy – sprawdzą się na bolenie

Dużą zaletą gum, jako przynęt na bolenia jest ich stosunkowo niewielka cena, idąca w parze z dużą skutecznością. Na rynku można spotkać wiele rodzajów przynęt silikonowych, które znajdą swoje zastosowanie przy połowach na bolenia w różnych porach roku. Więcej o gumowych przynętach na bolenia można przeczytać tutaj.

Cykada na bolenia

Wśród palety wymienionych wyżej przynęt na bolenia z pewnością nie może zabraknąć także cykad, które pod względem skuteczności nie ustępują miejsca woblerom. Dzięki specyficznej konstrukcji cykad, z łatwością można upolować bolenia pływającego na nieco głębszych wodach.

1 KOMENTARZ