Lin jest jedną z najtrudniejszych do złowienia ryb spokojnego żeru. Jest to ryba jest bardzo podejrzliwa i niezwykle płochliwa, natomiast jeśli chodzi o przynęty, nie jest wybredna.

Co im najbardziej smakuje?

Doświadczeni wędkarze są zgodni, że najlepszą przynętą, która skutkuje obfitym połowem jest zestaw składający się z czerwonych robaków i rosówek. Okazałej rosówce nie oprze się żaden okazalszy lin. Oprócz tego chętnie smakują im białe robaki i kukurydza, choć chwytają też gotowane ziemniaki.

Jak układać menu względem pór roku?

Na wiosnę, a szczególnie w maju, w menu powinny znaleźć się białe i czerwone robaki. Wraz ze wzrostem temperatury wody i zwiększonych potrzeb pokarmowych warto stosować małe rosówki i na nie łowić. W czerwcu można rozszerzyć przynętę o ciasto z mąki i protein mięsnych. Nie można zapominać o takich przynętach jak ślimaki. Latem stosować można także larwy chruścików, a także ziarna kukurydzy, różnego rodzaju makarony o słodkim smaku i zapachu. Na jesieni znów należy wrócić do potraw mięsnych.

Jak umieścić przynętę?

Przy dnie niezarośniętym bujną roślinnością spodnią zestaw należy delikatnie przeciążyć, aby mieć pewność, że przynęta leży na dnie. Przeciążenie może składać się ze śrucin z ołowiu stawiających najmniejszy opór. Pierwszą śrucinę należy założyć w odległości 12 do 15 centymetrów od haczyka, zaś dwie kolejne, co 15 do 20 centymetrów. Przy dnie zarośniętym dywanem roślinności przynętę należy umieścić na roślinach, by była widoczna. Jeśli opadnie na dno, nie będzie to problemem, ale będzie znacznie mniej dostrzegalna. W tym przypadku zestawu nie należy przeciążać i pierwszą śrucinę umieścić w odległości 20 do 25 centymetrów od haczyka. W zarośniętym środowisku przynęta może leżeć na roślinie, ale nie ma prawa zawisnąć w toni wody. Duży lin na pewno będzie szczególnie podejrzliwy w stosunku do tak przygotowanej przynęty.

Lin ma różne upodobania co do przynęty, lecz nie jest koneserem wyszukanych smaków. Najlepsza przynęta to czerwony biały i czerwony robak. Niektórzy polecają również miękisz z bułki. Lin żeruje najczęściej wśród roślinności podwodnej i na małym gruncie. Warto też wspomnieć, że żerowanie lina możemy poznać po bardzo dużej ilości drobnych bąbelków na powierzchni wody.