Rodzaj przynęty jest dobierany odpowiednio do każdego gatunku ryby. Są one coraz ostrożniejsze więc czasami trzeba się natrudzić, żeby je oszukać i złowić. Brzana pod tym względem może i nie jest zbyt wymagająca.

Brzana na robaki, pijawki, ser czy pellet?

Można ją łowić na robaki, rosówki, mielonkę, a także pijawki. Jednak w kwestii tej ryby najlepiej sprawdzi się żółty ser. Tak też przedstawiają tę sprawę nasi dziadkowie. Przed nałożeniem go na haczyk należy go specjalnie uformować. Musi być zbity, gumiasty i nie może mieć dziur. Można go przyrządzić na dwa sposoby. Opcją dla bardziej leniwych wędkarzy jest zakupienie sera w dzień łowienia i pokrojenia go nad łowiskiem. Jeśli jednak ktoś woli, aby ser był twardszy to może dzień wcześniej pokroić go w kostkę i zamknąć w lodówce. Dzięki temu zabiegowi można mieć pewność, że nie będzie spadał z haka. Ser jest przynętą na którą brzana dobrze bierze, więc lepiej kupić go w większej ilości, gdyż szybko się zużywa i może go zabraknąć. Świetną przynętą jest też pellet.

brzana na pellet
Brzanę można złowić na pellet

Brzana jest bardzo interesującym okazem dla wędkarzy, pewnie przez to, że tak rzadko występuje i jest bardzo waleczna. Bierze ostrożnie więc łowienie jej wymaga dużej cierpliwości. Najlepszy okres do łowienia tej ryby to miesiące od lipca do listopada, w szczególności nocą. Brzana jest rybą przydenną, a więc wszelkiego rodzaju przynęty należy podawać możliwie blisko dna. Nie wolno zapominać o tym, że dzienny limit jej łowienia wynosi trzy sztuki, według polskiego prawa.

brzana na ser i pellet