Lato jest idealnym okresem dla miłośników wędkowania. To zarazem relaks, jak i możliwość spędzenia czasu na łonie natury. Warto zastanowić się jakie ryby mamy szansę złowić latem. Wszystko oczywiście zależy od naszych preferencji, ważne tylko aby wybrać miejsce w miarę spokojne i ciche. Jak wiadomo ryby nie lubią hałasu, więc należy zachować ciszę na łowisku. Najlepiej więc jeśli przygotujemy sobie wszystko wcześniej, tak aby mieć potrzebne rzeczy pod ręką.
Cisza i przygotowany sprzęt to jednak połowa sukcesu. Duży wpływ na nasz połów ma przygotowana zanęta i odpowiednio dobrane przynęty. Przynęty powinny być przede wszystkim dobrane do metody połowu na jaką się zdecydujemy. Przynęty stosowane latem różnią się znacznie od tych, które stosowane są w innych porach roku. Różnice te dotyczą przede wszystkim ich składu oraz ilości, w jakiej są podawane. Wybierając metodę gruntową lub spławikową możemy stosować gotowe mieszanki zanętowe o grubszej frakcji. Dodatkowo na każdym opakowaniu znajdziemy dokladnie opisane, dla jakiego gatunku ryby jest ona przeznaczona. Każda mieszanka zanętowa wabi również inne pokrewne gatunki ryby, jednak tak czy tak to jej składniki zapachowo – smakowe zawsze bardziej będą odpowiadały wspomnianemu gatunkowi i to je będzie lepiej wabiło. Do takiej mieszanki bardzo dobrym pomysłem będzie dodać kukurydzę z puszki lub gotowaną.
Zanętę możemy podawać w formie kulek, a później donęcać je po jednej. Wybierając metodę gruntowną, naszą zanętę umieszczamy w podajniku zanętowym (koszyczku lub sprężynie). Idealnym wyborem na przynętę będzie kukurydza konserwowa lub specjalna kukurydza wędkarska, którą dostaniemy w wędkarskim sklepie. Tutaj dodatkowo możemy dobrać ją pod kontem zapachu i smaku, jednak kukurydza gotowana również sprawdzi się idealnie. Kolejnymi przykładami przynęty są pęczak, groch i oczywiście najbardziej popularne robaki (robaki białe, robaki czerwone i rosówki).

Zwolennicy metody karpiowej powinni wybrać kulki proteinowe, pellety mięsne i rybne, pellety owocowe oraz mixy ziaren. Wśród wędkarzy przyjęło się, że w lecie najlepsze są przynęty o słodkim i owocowym smaku. Smaki rybne i mięsne używane są zwykle do połowu w chłodniejszej wodzie.

2 KOMENTARZE

  1. Nie zgodzę sie że lato przyjeło się łowić na słodkie zapachy 🙂 Na komercyjnym stawie łowię prawie zawszze na pellet krabowy lub halibuta i zawsze są doskonałe efekty 🙂 tak samo i na leszcze. Ilerazy zdarzyło się że biorą na śmierdzącą zanęte