Przypon na amura jest jedną z najważniejszych składników zestawu. Przy połowie amurów nie należy używać zamiennie przyponu na karpie. Przypon na karpie ma zazwyczaj dłuższy włos od przyponu stosowanego do poławiania amurów. Warto wiedzieć dokładnie, czym różni się struktura tego przyponu.
Jak bierze amur?
Bardzo ważną różnicą jest krótkie włosie amurowego przyponu. Jest to spowodowane tym, że karpie w przeciwieństwie do amurów zasysają pokarm jak odkurzacz. Dłuższy włos w przyponie utrudnia karpiom wyplucie zestawu, co działa oczywiście na korzyść wędkarza. Amury natomiast inaczej pobierają pokarm. Po pierwsze podchodzą do niego bardzo ostrożnie, a po drugie lekko go skubią, żeby poznać z czym mają do czynienia. Długość przyponu powinna wahać się od 15 do 30 cm.
Zestaw na amura
Teoria mówi, że istnieje kilka rodzajów przyponów, jednak dwa głównie to przypon krótki oraz przypon długi. Wędkarze polecają zastosować przypon krótki z dużym i ostrym hakiem na przelotowym zestawie tak, by było widoczne branie. Przypon długi natomiast stosowany jest tak, by amur na przelotowym zestawie nie wyczuwał oporu i zbierał z włosia pokarm od razu do pyszczka.
Na amura polecam zestaw przelotowy. Amur w odróżnieniu od np. karpia nie zasysa przynęty. On ją smakuje, kruszy. Jeśli wiec wyczuje opór, to wypluje przynętę.
Tak, amur inaczej pobiera pokarm aniżeli karp. Warto miec to na uwadze. Widać to także po samym braniu. Amury często zbijają swinger.