W dniu 23 kwietnia 2016 r. zorganizowane zostały towarzyskie zawody spławikowe pt. Puchar Lipówki 2016. Zawody odbyły się na zbiorniku Lipówka we Wrześni. W zawodach uczestniczyło 17 osób.
Poranek kwietniowy był rześki, ciśnienie spadało, była pełnia, a prognozy pogody zapowiadały po południu deszcz i burze. Doskonała wymówka, jakby ryba nie brała. Jednak nie wszystko się sprawdziło. Zbiornik Lipówka jest dobrym miejscem na organizację zawodów. Jest dużo drobnej ryby, a w pełni sezonu można naprawdę uzyskać zadowalające wyniki. W kwietniu poziom wody był niższy o około 80 cm ze względu na plan gospodarowania wodą na akwenie. Głębokość na jakiej przyszło wędkować wynosiła średnio 1,4 m.

Pośród zawodników widać było progres w zakresie używanego sprzętu, budowy zestawów i przygotowywania zanęty. Coraz więcej osób przeciera zanętę przez sito, dodaje jokresa, używa delikatnych zestawów i odchodzi od ciężkich szklanych wędzisk na rzecz półki średniej węglowej. Po latach nawet najbardziej zatwardziali gruntowcy stosujący duże haki podczas wędkowania zaczęli na zawodach wędkować bardziej finezyjnie. To cieszy, a rywalizacja staje się coraz bardziej zacięta.

Zawody przebiegły w spokoju i w koleżeńskiej atmosferze. W siatkach dominowała drobna płotka i krąp. Trafiło się również kilka okoni, jazgarzy i wzdręg, z czego ta ostatnia niektórym zawodnikom dała się we znaki ponieważ na haczyk trafiała przeważnie ta niewymiarowa.

Niespodziankę w zawodach sprawił Przemek Woźniak, który zwyciężył łowiąc 4105 g ryb czyli 1/4 ogólnej sumy ryb złowionych na zawodach. Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Trajnerowiczowi, który złowił 3395 g, a trzecie trafiło do Jurka Musiała, który złowił 2150 g. Wyróżniane miejsca od 4 do 6 zajęli w kolejności: Darek Kaczmarek 1075 g, Bartek Wojkiewicz 915 g, Przemek Rynarzewski 865 g. Największą rybą zawodów był okoń ważący 495 g, który skusił się na ochotkę podaną przez Andrzeja Trajnerowicza.

Zawody te podsumowały cykl zawodów spławikowych wyłaniających Mistrza Koła. Tytuł Mistrza Koła zdobył Andrzej Trajnerowicz, który wykorzystał zaliczkę jaką dało złowienie ryb na pierwszych wczesnowiosennych zawodach z okazji Dnia Wędkarza. Tytuły Wicemistrza Koła i II Wicemistrza Koła rozdzielili pomiędzy siebie koledzy Przemek Woźniak i Jerzy Musiał. Oboje mieli tyle samo punktów sektorowych 14,5, jednak doskonały wynik wagowy Przemka na zawodach we Wrześni pozwolił mu na wyprzedzenie Jurka małymi punktami tj. 6170 do 5415 pkt. Tuż za podium miejsca od 4 do 6 przypadły w kolejności kolegom Przemkowi Rynarzewskiemu, Darkowi Kaczmarkowi i Bartkowi Wojkiewiczowi. W cały cyklu zawodów piękną statuetką linia został wyróżniony Andrzej Trajnerowicz, za złowienie największej ryby – tj. płoci o wadze 605 g.

Na zakończenie pragniemy podziękować Prezesowi Koła PZW Nr 135 Września, opiekunowi zbiornika Lipówka, za udostępnienie stanicy wędkarskiej i gościnę.