W dniu 3 kwietnia 2016 r. na jeziorze Tuczno rozegrane zostały towarzyskie zawody spławikowe pt. Puchar Tuczna 2016. W zawodach udział wzięło 18 zawodników.

Na początek, dwa słowa o pogodzie. Nareszcie mieliśmy prawdziwie wiosenną aurę. Słonecznie i ciepło. Wędkowanie w taki dzień na śródleśnym jeziorze było przyjemnością.

Woda była jeszcze zimna, ale ryba zaczęła żerować. Jezioro Tuczno jest jeziorem bezodpływowym, o bardzo czystej wodzie. Głębokość jeziora wynosi maksymalnie 4,5 m choć po ostatnim lecie, i bezśnieżnych zimach widoczne jest znaczne obniżenie poziomu wody. Średnia głębokość na stanowiskach wynosiła 1,4 m. Jezioro słynie przede wszystkim z karpi oraz dorodnych karasi.

Podczas zawodów łowiono głównie drobną płotkę i krąpiki. Na niektórych stanowiskach zdominowanych przez wzdrążkę zawodnicy nie posiadający odległościówki kończyli zawody tylko z kilkoma miarowymi rybami.

Trudno powiedzieć jednoznacznie, czy winą słabego wyniku było miejsce czy wędkarz. Na stanowiskach gdzie zazwyczaj robi się dobre wyniki, złowiono niewiele, a na innych nad wyraz dużo. Obok wszędobylskiej płotki trafiły się również jazgarze, kiełbie i leszcze. Warto zaznaczyć, że na okazałym karpiu złamała się Przemkowi Rynarzewskiemu wędka. Wędki połamało jeszcze dwoje wędkarzy. Niestety nie na rybie.

W pierwszej trójce znaleźli się nasi starzy kołowi wyjadacze. O swoich umiejętnościach przypomniał Przemek Rynarzewski, który złowił blisko 3,6 kg ryb. Z formy nie wychodzi również nasz Prezes Okręgu Jurek Musiał, który złowił 3,3 kg ryb oraz nasz lider w dyscyplinie spławikowej Andrzej Trajnerowicz, który złowił 3 kg ryb. Łącznie złowiliśmy 19 kg 285 g białorybia. Największą rybą zawodów był leszcz ważący 340 g, którego łowcą był Zdzisław Potocki. Najlepszą drużynę stworzyli łowiący na stanowiskach 5, 11 i 17 koledzy Maciej Jankowski, Jan Gracz i Jerzy Musiał, którzy łącznie zdobyli 19 pkt. sektorowych.

Na zakończenie na stanicy wędkarskiej rozpaliliśmy grilla i wyróżniliśmy najlepszych zawodników pucharami i dyplomami oraz drobnymi upominkami ufundowanymi przez kol. Andrzeja. Wszyscy uczestniczący w zawodach zadeklarowali udział w kolejnej edycji zawodów spławikowych, które odbędą się już za 3 tygodnie na zbiorniku Lipówka we Wrześni.

Na zakończenie dziękujemy Kołu PZW Nr 70 Łożyska z Poznania za nieodpłatne udostępnienie łowiska oraz stanicy.

Do zobaczenia nad wodą.

Najlepsza szóstka zawodów:

  1. Przemysław Rynarzewski – 3595 g
  2. Jerzy Musiał – 3265 g
  3. Andrzej Trajnerowicz – 3000 g
  4. Przemysław Woźniak – 2065 g
  5. Dariusz Kaczmarek – 1395 g
  6. Bartosz Wojkiewicz – 1370 g

Przygotował:

Przemysław Woźniak

Wiceprezes Koła ds. Sportu