Po długich przygotowaniach, wielu godzinach społecznej pracy, dyskusjach i planach udało się szczęśliwie przeprowadzić zawody karpiowe pn. II CYPRINIADA NA ROGACH. Efekt końcowy był wypadkową współpracy dwóch instytucji: Koła PZW „Azoty” z Kędzierzyna – Koźla jednego z największych kół w Okręgu Opolskim oraz Strzeleckiego Klubu Karpiowego „CYPRINUS”. To otwartość obu grup, chęć pracy i współpracy doprowadziła do sukcesu w postaci kolejnej edycji zawodów.

Sukces jest okraszony także obecnością patronów medialnych wspierających przedsięwzięcie: Magazynu i Portalu „KARP MAX”, Polskiej Federacji Wędkarstwa Karpiowego oraz portalu Angloo.com; ponadto wsparł nas producent pelletu firma Aller Aqua i Sklep Wędkarski tanie-wedkowanie.pl.

Druga edycja zawodów rozegrana została w terminie 25-29. 05. 2016 roku na akwenie Rogi będącym pod opieką Koła „Azoty”. W dniu rozpoczęcia nad wodą stawiło się 12 i pół drużyny z pierwotnie zgłoszonych 15. Po losowaniu zawodnicy rozpoczęli rywalizację. Każdy w przekonaniu, że to jemu się powiedzie i to on „wyciągnie” najwięcej (największych J ) ryb. Jednak, jak dość często na zawodach karpiowych bywa, to karpie decydują o tym, kto ma szczęście. Te zawody pokazały, że zmiana terminu w stosunku do zeszłorocznej imprezy, była strzałem w dziesiątkę! Bowiem siedem drużyn zgłosiło ryby do ważenia co stanowi 56% ogółu. Przez 5 dni zmagań w różnych warunkach, które wymagały od zawodników ciągłej weryfikacji swoich decyzji i umiejętności udało się z dzikiej wody wyholować 14 ryb w tym jednego amura, który był jednocześnie najmniejszą rybą zawodów. Średnia waga łowionych ryb to 6,11 kg co daje sumę 85,6 kg. Dla znających Rogi wiadomym jest, że jest to niebagatelne osiągnięcie, ponieważ zbiornik jest trudnością samą w sobie, ale też daje wędkarzom szerokie możliwości. A nadmienić trzeba, iż była to rywalizacja utrzymana w formule rzutowej.

Wyniki końcowe ukształtowały się następująco:

1 m. – ŁUKASZ TELEGA i SEBASTIAN KONIECZNY (Koło „Azoty” i Koło Reńska Wieś) – 30,40 kg;

2 m. – MARCIN HERMAN i ADAM HERMAN (KarpKlub.pl) – 14,40 kg;

3 m. – JACEK ŁUCZAK I PIOTR DANAJ (Team Carp Jelcz – Wrocław Bandit Carp)

Kolejne miejsca zajęli:

– Roman Listwan i Adam Rudziński – 9,2 kg;

– Piotr Pawlik i Marcin Baranowski – 7,4 kg;

– Marek Lubas i Filip Lubas – 6,2 kg;

– Wojciech Czapla i Tomasz Kołodziej – 5 kg.

Największą rybę karpia o masie 9,2 kg wyholował Roman Listwan (Koło „Azoty”), a najmniejszą tj. amura o masie 2 kg Piotr Pawlik (Koło „Azoty”).

Zbiornik Rogi z uwagi na swój charakter i aktualny stan jest dla wędkarstwa karpiowego bardzo atrakcyjny a jednocześnie bardzo trudny: mocno urozmaicone dno z dużymi głębokościami na niewielkiej powierzchni, linia brzegowa przypominająca znane trudne łowiska, bytujące bobry mocno wpływające na ukształtowanie dna w pobliżu brzegu, liczna i różnorodna roślinność – wszystko to podnosi i trudność, i atrakcyjność łowiska. A wyholowane z niego karpie cieszą niezwykle. Popularność naszych zawodów wzrasta, czego dowodem była obecność zawodników, którzy na co dzień mieszkają i pracują w Austrii (pozdrowienia dla Franka) lub reprezentujących znane kluby karpiowe (Karpklub.pl czy Team Carp Jelcz – Wrocław Bandit Carp) czy dawnych wicemistrzów Polski Dariusza Kruszewskiego i Bernarda Skoczylasa.

Świetne łowisko, bardzo dobre gospodarowanie zasobami w wykonaniu Koła „Azoty”, współpraca z partnerami zewnętrznymi zaowocowała już udanymi zawodami, a w przyszłym roku – zgodnie ze zgodą Polskiej Federacji Wędkarstwa Karpiowego – staną się one kolejnymi eliminacjami do Polish Carp Masters. To ukoronowanie naszej pracy! Na przyszłą edycję zawodów już zapraszamy!

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu: Zarządu Koła „Azoty” (szczególnie dla obsługi zawodów Barbary i Szczepana Kobiałków, sędziów – Bernarda Jendrzejczyka i Zbigniewa Chmury, prezesa Andrzeja Szkudlarka); członków Strzeleckiego Klubu Karpiowego CYPRINUS (szczególnie dla wiceprezesa Tomka Kołodzieja oraz Dawida Kawy, Rafała Dąbka i Krzysztofa Siromskiego za wkład pracy w przygotowanie łowiska) oraz dla każdego zawodnika z osobna, a także dla patronów i partnerów.

Z wędkarskim pozdrowieniem: „Wodom cześć”

W. Czapla

Prezes SKK Cyprinus i wiceprezes Koła „Azoty”