Przypon karpiowy jest jednym z najważniejszych elementów zestawu niezbędnego do połowu akurat tego gatunku ryb. Przypony można konstruować samemu, albo zakupić gotowe w wędkarskim sklepie. Zarówno te wykonane w domowym zaciszu, jak i kupione w sklepach powinny mieć odpowiednie cechy żeby jak najlepiej spełniać swoje funkcje. Co zatem warto wiedzieć o tych elementach zestawu?

Rodzaje przyponów

Możemy podzielić je trzy podstawowe grupy: miękkie, czyli wykonane ze zwykłych plecionek, albo takich z dodatkiem miękkiej otuliny, takie przypony nadają się zarówno do kulek pływających, jak i tonących, wiązane są za pomocą najprostszego „węzła bez węzła”. Przypony sztywne– produkowane z fluorocarbonu, leadcore’u lub bardzo sztywnych plecionek. Ostatnią grupę stanowią przypony combi, produkowane z połączenia wielu materiałów, które posiadają różne właściwości, tj. sztywność, czy grubość. (zobacz jak zrobić przypon 360 Combi Rig tutaj)

gotowe przypony karpiowe carp strategy
W ofercie niektórych firm dostępne są już gotowe przypony. To wygodne rozwiązanie szczególnie przy szybkich wyjazdach

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów przyponów możemy modyfikować w zależności od swoich potrzeb, niekiedy wystarczy jedynie drobna korekta. (Zobacz jak zrobić przypon karpiowy Multi Rig)

Dodatki do przyponów

Żeby ułatwić tworzenie przyponów ktoś kiedyś wymyślił kilka dodatków. Najbardziej przydatne okazują się być klipsy do szybkiej wymiany i rurki antysplątaniowe. Rurki nasuwa się na krętlik do szybkiej wymiany, co powoduje powstanie zwartej całości. Gwarantuje to brak splątań w obrębie ciężarka podczas zarzucania.

przypon karpiowy
Przypon karpiowy i odpowiednie podanie i prezentacja przynęty są kluczowe w łowieniu karpi

Dobór właściwego przyponu

Jest to bardzo istotna kwestia wymagająca sporej wiedzy na temat gatunku, który zamierzamy łowić, jak i łowiska w którym dana ryba bytuje. Prezentacja przynęty, czyli właściwe dobranie odpowiedniego przyponu to jeden z kilku kroków do końcowego sukcesu. Oczywiście, wybrany przypon powinien bez zarzutu współpracować z hakiem, który koniecznie powinien być bardzo ostry. Więcej o przyponach karpiowych tutaj.

Okazuje się, że właściwie dobrany przypon ma naprawdę decydujące znaczenie dla skutecznego zacięcia i holu karpia. Czasami czeka się bardzo długo na jak najlepsze efekty brań dlatego trzeba być dobrze przygotowanym i nie można sobie wtedy pozwolić na takie drobne błędy jak niewłaściwie dobrany przypon.